Jak trenować na skakance

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W tym artykule dowiesz się jak wykorzystać skakankę w codziennych treningach.

Po ostatnim naszym artykule Skakanka nie tylko dla bokserów już wiesz jakie są zalety korzystania ze skakanki. Poznaj zatem teraz sposoby jej wykorzystania w treningach.

Gdzie mogę trenować na skakance?

Tak naprawdę ze skakanką możesz trenować w domu albo na świeżym powietrzu (podwórku, w parku itp.) Ważne jest podłoże. Najlepsze podłoże jest takie które jest stabilnie, płaskie i względnie miękkie. Należy kategorycznie unikać skakania na bardzo twardych nawierzchniach, np. na betonie.

Jeśli podejmiesz kroki i decyzje że chcesz trenować w domu, wybierz duży pokój, uważaj na żyrandol i miej na uwadze sąsiadów. Najlepiej skakać na podłożu amortyzującym takim jak syntetyczna lub drewniana nawierzchnia. Jeżeli chcesz ćwiczyć na dworze, pamiętaj o w miarę dobrym, sportowym i amortyzującym obuwiu! Trening najlepiej wykonywać trzy razy w tygodniu po pół godziny. Pamiętaj – systematyczność to podstawa sukcesu.

Prawidłowa technika skakania na skakance

Technika nie jest trudna, ale bardzo istotna. Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  1. Wyprostowana postawa;
  2. Wciągnięty brzuch;
  3. Ugięte łokcie i trzymanie ich blisko tułowia;
  4. Odchyleniu dłoni na boki;
  5. Cofnięcie barków;
  6. Wykonywanie obrotów linką, nadgarstkami i dłońmi;
  7. Unikaniu ruchów barkami;
  8. Skakać na niewielką wysokość;
  9. Skacz na palcach.

Podczas treningu nie forsuj przesadnie organizmu. Dostosuj do swoich indywidualnych predyspozycji tempo, czas i rodzaj skoków. Nie musisz się śpieszyć i pamiętaj, że ważniejsza od szybkości jest prawidłowa postawa. Skoki na skakance mogą być bardzo różne.

Nie przyzwyczajaj się do jednego ćwiczenia, warto mieszać techniki.

Wyróżniamy kilka typów skoków:

  1. Bieg w miejscu;
  2. Podskoki w miejscu;
  3. Podskoki z wykrokiem na boki;
  4. Podskoki z wykrokiem na przód lub tył.

Trochę trudniejsze techniki ale po opanowaniu podstawowych skoków, warto je wprowadzić w swój trening:

  1. Krzyżowanie skakanki tzw. ósemki;
  2. Dwa podskoki na jeden obrót;
  3. Podskoki na jednej nodze;
  4. Podskoki naprzemienne (raz na jednej, raz na drugiej nodze);
  5. Skakanie do tyłu.

Jeżeli Twój poziom jest już dobry, skoki wykonuj:

  1. Naprzemiennie;
  2. Seriami najlepiej przez 4-5 minut;
  3. Stosuj utrudnienia;
  4. Zwiększaj tempo.

 Rozgrzewka i rozciąganie

Koniecznie pamiętaj zawsze o rozgrzewce przed rozpoczęciem treningu na skakance! Rozgrzej stawy, nadgarstki ramiona, kostki, zrób kilkanaście skłonów. Dzięki temu unikniesz kontuzji stawów. Natomiast po treningu porządnie się rozciągnij.

Ciekawostka:

Światowy rekord ilości oddanych skoków na skakance wynosi – 188 skoków w czasie 30 sekund!

Zacznij skakać na skakance i pobij własny rekord, modelując i wzmacniając przy tym ciało, poprawiając zdrowie i kondycję organizmu.