Jak obniżyć poziom cukru w organizmie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zbyt wysoki poziom cukru jest bardzo niebezpieczny, ponieważ grozi uszkodzeniem wielu narządów, w tym między innymi serca oraz nerek. Jak obniżyć poziom cukru w organizmie? Zapraszamy do lektury!

Jak obniżyć poziom cukru w organizmie? Dlaczego trzeba?

Zanim podpowiemy, jak obniżyć poziom cukru w organizmie, warto się zastanowić, dlaczego to takie ważne. Cukier nie bez powodu jest nazywany białą śmiercią. Zbyt wysoki poziom cukru w organizmie może bowiem prowadzić do:

  • nadwagi i otyłości,
  • rozwoju cukrzycy,
  • rozwoju próchnicy,
  • uszkodzenia naczyń krwionośnych,
  • zaburzeń w funkcjonowaniu układu nerwowego,
  • uszkodzenia układu immunologicznego.

Jak widać, konsekwencje są bardzo poważne i dotyczą wielu różnych narządów. Większość uszkodzeń powstałych wskutek przesycenia organizmu cukrem jest nieodwracalna. Jak temu zapobiec?

Jak obniżyć poziom cukru w organizmie?

Pierwszy krok do obniżenia cukru to wprowadzenie zmian w diecie. Należy przede wszystkim ograniczyć spożycie cukru prostego w napojach i posiłkach. Spożywać więcej wody, wybierać nieprzetworzoną żywność i unikać produktów, które zawierają dużo cukru (słodycze, napoje gazowane, fast food). Dozwolone jest chude mięso, chude mleko oraz tłuszcze roślinne, a także produkty bogate w probiotyki.

Poziom cukru – właściwa dieta w połączeniu z zamiennikami pozwoli o to zadbać

W ograniczeniu cukru mogą pomóc różnego rodzaju zamienniki. Ksylitol, stewię czy melasę trzcinową można stosować w wypiekach, tak, by nie traciły one walorów smakowych. Inne zamienniki dla białego cukru w pożywieniu to syrop z agawy oraz słód jęczmienny.

Dobrym sposobem jest także spożywanie takich artykułów, które zawierają wolno uwalniające się cukry złożone. Należą do nich np. awokado, kakao czy orzechy. Cukier można zbić także poprzez spożywanie takich produktów jak przyprawy, herbata z morwy białej czy papryczki chilli. Zawarte w nich substancje spowalniają rozkład cukru, a także powodują, że poziom glukozy we krwi się obniża, co chroni przed nadmierną ilością cukru w organizmie.

Jak szybko zbić poziom cukru?

Jeśli chodzi o bardziej ekstremalne sposoby na obniżenie poziomu cukru (stosowane w konsultacji z lekarzem), wyróżnia się zastrzyki z insuliny oraz doustne preparaty przeciwcukrzycowe. Nie należy jednak przesadzać z tymi metodami, gdyż zbyt niski poziom cukru może być także niebezpieczny dla organizmu.