Źródła białka w diecie sportowca – nie tylko białe mięso!

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Gotowany kurczak z ryżem – to stereotypowy posiłek osoby, która chce zwiększyć swoją masę mięśniową. O ile pod względem wartości odżywczych jest to wybór jak najbardziej słuszny, o tyle pod względem smaku, trudno uznać to danie za prawdziwą ucztę dla podniebienia. Wcale nie musi tak być, bo warto pamiętać, że źródeł białka w diecie może być więcej, a białe mięso, jedzone niemal codziennie, szybko może zniechęcić do diety, a to z pewnością niekorzystnie wpłynie na osiągane rezultaty. Choć być może nie wszyscy o tym wiedzą, alternatywnym, a co ważniejsze, smacznym źródłem białka jest masło orzechowe. Jakie ma właściwości i które warto wybrać? Zapraszamy do lektury.

Białko w diecie sportowca – dlaczego jest tak ważne?

Białko powszechnie uznawane jest za najważniejszy składnik budulcowy naszego organizmu. Odpowiada między innymi za wzrost i utrzymanie masy mięśniowej. W związku z tym, każdy, kto chciałby zwiększyć swoją muskulaturę, musi przyjmować białko. Bez tego elementu w diecie, nawet najlepszy trening nie przyniesie rezultatów. Można obrazowo powiedzieć, że białko jest jak cegła. Do budowy można zatrudnić nawet najlepszych fachowców, ale bez materiałów dom nie powstanie.

Zapotrzebowanie przeciętnego człowieka na białko jest uzależnione od masy ciała. Szacuje się, że każdy z nas powinien spożywać w swojej codziennej diecie 0,5 grama białka na kilogram masy ciała. Jednak u osób, które czynnie uprawiają sport i oczekują przyrostu masy mięśniowej, zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta kilkukrotnie. Dużo zależy od dyscypliny i formy treningu – inne zapotrzebowanie na białko będzie miał kulturysta, inne pływak, ale przyjmuje się, że osoby czynnie uprawiające sport powinny przyjmować od 1,4 do nawet 2 gramów białka na kilogram masy ciała.

Masło orzechowe – nieoczywiste źródło białka

W powszechnej świadomości, za źródło białka uznaje się przede wszystkim białe mięso – najczęściej kurzą lub indyczą pierś, które w 100 gramach zawierają ponad 20 gramów białka. Białko, w większej ilości, występuje też w wołowinie (ponad 20 gramów w 100 gramach produktu), rybach (od kilkunastu gramów) oraz w różnych rodzajach serów (w parmezanie może być to nawet ponad 35 gramów białka w 100 gramach produktu). Często zapomina się jednak o orzechach i przetworach z nich – przede wszystkim o maśle orzechowym. Masło orzechowe wyprodukowane z orzechów arachidowych może zawierać aż 26 gramów białka! To więcej niż w większości produktów, które powszechnie polecane są jako dobre źródła białka.

Masło orzechowe bez cukru, soli i innych dodatków, czyli na co zwracać uwagę przy wyborze produktów

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów masła orzechowego. Producenci zachwalają, że jedne są z kawałkami orzechów, inne zaś mają kremową konsystencję. W praktyce, zwłaszcza w kontekście diety sportowca, trzeba jednak przede wszystkim zwrócić uwagę na skład.Najlepiej wybierać produkty, które w składzie mają tylko orzechy – są one obrane z łupin, uprażone, a następnie zmiksowane i pakowane do pojemników. Czasem dodaje się do nich kawałki orzechów, ale nie wpływa to w żaden sposób na właściwości odżywcze całego produktu. Masło orzechowe powinno być bez cukru – jest to zbędny dodatek, który podnosi tylko – i tak wysoką, kaloryczność. Unikać należy również produktów z solą i innymi dodatkami, na przykład tłuszczem palmowym. Przed zakupem masła orzechowego warto zwrócić uwagę na etykietę – może okazać się bowiem, że zawartość orzechów w niektórych produktach wynosi zaledwie około 70%. Adzależność jest prosta  – im mniej orzechów, tym mniej białka, a to właśnie ono jest składnikiem odżywczym, który w omawianym kontekście jest najważniejszy.

Odżywki dla sportowców – niezbędne wzbogacenie diety

W związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem na białko oraz często z ograniczonym na kalorie, każdy sportowiec wie, że trudno jest dostarczyć wymaganą ilość białka tylko za pośrednictwem odpowiedniej diety. Jest ona podstawą, ale dobrze jest wspomagać się odżywkami na masę mięśniową. Zawierają w sobie ilość białka niespotykaną w żadnych produktach spożywczych. W 100 gramach może być nawet 76 gramów tego składnika. Ofert takich produktów w Internecie jest bardzo wiele. Ważne jest jednak, aby stosować je zgodnie z zaleceniami na opakowaniu. Podsumowując, należy powiedzieć, że dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie, którą warto wzbogacić w odżywki białkowe oraz właściwemu planowi treningowemu, można być spokojnym o korzystne zmiany w muskulaturze i sylwetce. Jest to tylko kwestia czasu, cierpliwości i wytrwałości.