Znaczenie aminokwasów w sporcie

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Aminokwasy budują białka, a wraz z nimi tworzą komórki i tkanki organizmu. Są niezbędnym elementem budującym tkanki mięśniowe.

Aminokwasowa w teorii

W sporcie najważniejsze są te aminokwas, które posiadają rozgałęzione łańcuchy (BCAA). Można do nich zaliczyć: walinę, izoleucynę i leucynę. Odgrywają one ważną rolę w  budowie mięśnia. Odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów w ustroju oraz pełnią rolę przekaźników substancji odżywczych między komórkami. BCCA przyczynia się do zmniejszenia zmęczenia psychicznego, który obniża zdolność wysiłkową przy długich i intensywnych treningach (zwłaszcza wytrzymałościowych). Aminokwasy BCAA wspomagają przyrost beztłuszczowej masy ciała. Najistotniejsze jest to, że nie dopuścimy do sytuacji, gdzie zostanie zahamowana synteza białka (katabolizm). Sportowcy mają większe zapotrzebowanie na białko niż przeciętny człowiek. Mówi się o 0,75 gramach na jeden kilogram masy ciała (w przeliczeniu na bilans dzienny). W trakcie intensywnego treningu dochodzi do rozpadu białek, co kompensują dodatkowe proteiny. To one regenerują tkanki mięśniowe po wysiłku fizycznym. Zdecydowanie większy rozpad białek ma wówczas wtedy miejsce, kiedy intensywny trening trwa ponad godzinę. Nie należy przesadzać z ilością przyjmowanego białka, bo nadmiar może uszkodzić wątrobę lub nerki. Aminokwasy możemy podzielić na dwie grupy: endogenne czyli takie, które powstają same w naszym organizmie z innych aminokwasów oraz egzogenne, które należy dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Wspomniana walina, izoleucyna i leucyna są aminokwasami egzogennymi. Do endogennych należą: glutamina i alanina.

Źródła białka

Pamiętajmy o zachowaniu równowagi w spożywaniu białka, w czasie kiedy uprawiamy sport. Sięgajmy po białka pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Najwięcej białka zawiera soja, tłuste sery, mleko oraz pierś z kurczaka. Dieta sportowca musi być dobrze rozplanowana. Warto wybierać źródło białka z produktów niskotłuszczowych. Aminokwasy powinny być uzupełniane regularnie. Po treningu następuje etap, kiedy to mięśnie rosną najszybciej. Pamiętajmy, aby proces ten odbywał się prawidłowo. Sportowcy często przyjmują BCCA z glutaminą. Odpowiada ona za wzmocnienie układu odpornościowego, dlatego producenci odżywek zachęcają do zakupu tejże kombinacji suplementów. Wybierając smak odżywki białkowej pamiętajmy o stosowanych dodatkach słodzących, które mogą niekorzystnie wpływać na nasz organizm. Stosując białko bez dodatków mamy pewność, że aminokwasy będą dostarczone do naszego organizmu w czystej postaci.