Zioła doniczkowe, które poprawią Twoją kondycję i zdrowie

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wpływ ziół na zdrowie człowieka jest nieoceniony. Najprostszą metodą leczenia dolegliwości żołądkowych jest stosowana już przez nasze babcie mięta.  Napar z tego zioła to cudowny sposób na bóle żołądka, jest także stadion alternatywą dla obciążających organizm tabletek. Poznaj inne zioła, które można hodować w doniczkach, a których wpływ na naszą zdrowie oraz kondycję jest zbawienny.

Świeże zioła stanowią niezwykle ważny element w zdrowym odżywianiu. Urozmaicają one dietę, dodają smaku potrawom, oraz posiadają substancje, których działanie jest niezbędne dla organizmu. Zioła podobnie jak świeże warzywa mogą pomóc w zapobieganiu raka, obniżać ciśnienie krwi, chronić serce przede wszystkim pomagać w zwalczaniu infekcji. I jak pięknie wyglądają, rosnące w doniczkach na domowym parapecie.

Smak mięty

Wspomniana na początku artykułu mięta pieprzowa, od stuleci towarzyszy człowiekowi w codziennej diecie. Najczęściej spożywana jest w postaci naparów, bardzo popularnych w dolegliwościach żołądkowych. Delikatna miętowa herbata jest także wspaniała w smaku.  Liście mięty pieprzowej wytwarzają antyoksydanty, wspomagające walkę z różnego rodzaju chorobami. Są także skuteczną bronią w walce z przewlekłymi dolegliwościami. Napar z liści mięty pieprzowej jest niezastąpiony w walce z objawami nadwrażliwości jelita grubego. Mięta wspiera proces trawienia, a także tworzenia się żółci, przez co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania wątroby. Jest cudowną alternatywą dla tabletek, wspomaga leczenie niestrawności, a także łagodzi wymioty.

Bazylia

Często stosowana w kuchni i jako przyprawa, wzbogaca smak potraw. Idealna do sałatek z pomidorami i serem mozzarellą, a także do posypania pizzy czy makaronów. Oprócz aromatycznego zapachu i przyjemnego smaku posiada też wiele właściwości wspomagających nasze zdrowie. Bazylia jest wspaniałym przeciwutleniaczem. Ponadto posiada właściwości przeciwzapalne, oraz zmniejszające objawy grzybicy. Od niedawna stosowana jest także w terapiach zmniejszających stres. Posiada substancje zwane adaptogenami, które ułatwiają odprężenie oraz oczyszczenie organizmu. Dodatkowo Bazylia jest także niezwykle efektowna i może stać się ciekawym elementem wystroju kuchni. Świeża hodowana w doniczce, zawsze będzie pod ręką.

Oregano

Podobnie jak bazylia jest częstym składnikiem kuchni włoskiej, wykorzystywany do posypywania pizzy, a także jako dodatek do świeżych sałatek. Oregano posiada niesamowite właściwości przeciwutleniaczy. Już jedna łyżeczka tej przyprawy ma niesamowicie dobroczynny wpływ na organizm. Dzięki oregano można zmniejszyć zagrożenie wystąpienia raka, obniżyć ciśnienie krwi, i zabezpieczyć komórki przed uszkodzeniami. Oregano posiada także właściwości przeciwzapalne. Znajdujące się w nim aktywne składniki beta-kariofileny,  pomagają walkę z osteoporozą oraz miażdżycą. Od niedawna oregano wykorzystuje się także do walki z dolegliwościami skóry na przykład z trądzikiem.