Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Jazda na rowerze daje dużo przyjemności, a jednocześnie pozytywnie wpływa na zdrowie. Ale to nie jedyne jej zalety, wszak pozwala nam także znacząco zaoszczędzić, szczególnie gdy samochód zamienimy na rower, wszak jednoślady są mało awaryjne, a jeżeli już się zepsują, to koszty naprawy nie są tak horrendalnie wysokie jak w przypadku aut. Oczywiście również zimą nie trzeba rezygnować z tego w pełni ekologicznego środka transportu, jednak warto poznać zasady eksploatacji roweru zimą. Jeżeli dopiero przymierzacie się do jego zakupu, to polecamy rower Unibike, który jest tani, a przy tym wyróżnia się jakością i trwałością.
Jeżeli chcecie, aby wasz jednoślad nie ulegał awariom, to konieczna jest jego właściwa pielęgnacja i ochrona. Tak naprawdę nie wymaga to specjalnego nakładu finansowego, nie jest też specjalnie czasochłonne. Otóż musicie pamiętać o regularnym myciu waszego roweru, gdyż sól, błoto i wilgoć przyczyniają się do szybszego korodowania poszczególnych elementów, bądź też powodują szybsze zużycie. A więc po każdej jeździe, bądź też na koniec dnia należy dokładnie umyć rower. Potrzeba będzie ciepła woda, płyn do naczyń, bądź też specjalne środki czystości. Na samym końcu wystarczy tylko przetrzeć suchą szmatką i to cała praca.
Kolejnym bardzo ważnym elementem jest czyszczenia i smarowanie łańcucha. Otóż konieczne jest jego zdjęcia, ale możecie również skorzystać ze specjalnej maszynki do jego czyszczenia, choć to drugie rozwiązanie jest dosyć kosztowne dla portfela. Na samym początku koniecznie trzeba przetrzeć go suchą szmatką, dzięki temu pozbędziemy się zabrudzeń, bądź też resztek błota. Następnie przyda nam się butelka, oczywiście z grubszą szyjką, do której wrzucamy łańcuch. Wtedy też wlewamy czy to specjalny odtłuszczacz czy benzynę ekstrakcyjną. Pozostaje już tylko postrząsać zakręconą butelką. Przy okazji przyda się jeszcze wyczyszczenie zębatek zarówno przednich, jak i tylnych, podobnie jak kasetki rowerowej. Teraz pozostaje już tylko smarowanie. Tutaj możliwości jest sporo, jednak najlepiej do tego celu używać dedykowanych środków, a więc specjalnych olejów. Warto wybierać takie, która polecane są na zimę. Oczywiście nie jest to najprzyjemniejsza, ani też najczystsza praca, niemniej bardzo ważna, gdyż w znaczący sposób zwiększa odporność na korozję, czy inne uszkodzenia roweru. Mamy także dobrą wiadomość, o ile myć rower trzeba codziennie, bądź co drugi dzień, tak czyszczenie i smarowanie łańcucha wystarczy wykonać raz na miesiąc.
Kolejnym ważnym elementem jest sprawdzenie wszystkich podzespołów, wszak bezpieczeństwo jest najważniejsze. A więc znaczenie ma płynność działania przerzutek, ale przede wszystkim najważniejsze są hamulce. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości odnośnie ich pracy, to koniecznie udajcie się do serwisu. Pamiętajcie też o właściwym napompowaniu opon, dzięki temu przyczepność będzie zdecydowanie lepsza. Jak wiadomo zimą bardzo szybko robi się ciemno, dlatego bardzo ważne są także odpowiednie światła rowerowe, dzięki którym będziecie mieli lepszą widoczność, a przy tym będziecie widoczni dla innych użytkowników ruchu. Przydadzą się również odblaski, które warto umieścić na swojej odzieży, ale i rowerze.
Pomimo tego, że rower będziecie eksploatować zimą, musicie wiedzieć, że jego przechowywanie jest bardzo ważna, a więc rower nie może stać na zewnątrz. Absolutnie nie sprawdzi się trzymanie roweru na balkonie czy w ogrodzie. Zdecydowanie lepiej by znalazł się w garażu, kotłowni czy piwnicy. Ważne, aby temperatura była dodatnia. Możecie również przechowywać rower w domu, nawet jeżeli mieszkacie w kawalerce. Wtedy przyda Wam się specjalny wieszak, dzięki któremu nie będzie zajmował on dużej ilości miejsca.
Na sam koniec przypominamy o tym, aby nawet podczas krótkiej przejażdżki rowerowej pamiętać o kasku i ochraniaczach, które w razie wypadku stanowią świetną amortyzację. W tym przypadku najlepiej zakupić modele posiadające odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.