Tych witamin na pewno brakuje w Twoim organizmie

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rola witamin w organizmie jest nieodzowna. Zazwyczaj potrzebne są w małych ilościach, dostarczane w łatwy, niezauważalny sposób, jednak ich brak  powoduje w organizmie prawdziwe spustoszenia. Dostarczanie odpowiednich grup witamin jest istotne zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie.

By dbać o odpowiednia gospodarkę witamin, warto jest wiedzieć, jakie witaminy wykorzystywane są w ciągu dnia, oraz w jakich produktach można uzupełniać ich niedobór.

Czym są witaminy

Witaminy są organicznymi związkami, wpływającymi na metabolizm organizmu. Zazwyczaj muszą być dostarczone organizmowi zewnątrz, pod postacią pokarmu. Niezwykle ważne dla prawidłowego działania organizmu jest witamina D3, wytwarzana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Witaminy można dzielić na rozpuszczalne w wodzie, i w tłuszczach. Nadmiar witamin w organizmie prowadzi do hiperwitaminozy, a ich brak do awitaminozy.

Rola witamin w organizmie

Witaminy odpowiadają za wzrok, przepływ krwi, odporność a także rozwój kości. Są niezwykle ważne dla zachowanie koncentracji, oraz kondycji psychicznej. W zbilansowanej diecie zajmują bardzo ważne miejsce, regulując działanie całego organizmu.

Witaminy, których na pewno  brakuje w organizmie sportowców

Dbanie o odpowiednią ilość dostarczanych witamin dla osób aktywnie uprawiających sport jest szczególnie ważne. Witaminy uczestniczą w procesach związanych z funkcjonowaniem krwi w organizmie. Należą do nich głównie witaminy z grupy B. W procesie tworzenia krwi, zachodzącym w szpiku kostnym, ważną rolę odgrywa witamina B11 i B12. By mogły zostać wyprodukowane erytrocyty i immunoglobuliny potrzebne jest dostarczenie witaminy B2. Natomiast nadmiar cholesterolu we krwi obniża witamina D3. Witaminy z grupy E i K wpływają na regulację krzepnięcia krwi.

Witaminy są także odpowiedzialne za proces wytwarzania energii. Wytwarzanie energii związane jest z pracą układu krwionośnego, a więc związane jest z grupą witamin które na niego wpływają. W trakcie treningów energia płynąca z organizmu jest niezwykle ważna. Tak więc dla osób które czynnie uprawiają sport, dostarczanie witamin z grupy B jest niezwykle istotny. Witaminy wpływają także na wzrost tkanki kostnej. Proces ten stymulowany jest przez witaminę A, oraz witaminy z grupy D i K odpowiadające za gospodarkę wapniową organizmu. Ich obecność wpływa na wzmocnienie kości, oraz chroni przed łamaniem.

Dostarczanie witamin dla sportowców

Witaminy dla sportowców można dostarczać w formie preparatów, zawierających je w odpowiednich proporcjach. Choć najlepiej jest dostarczyć organizmowi witaminy z pożywienia, często warto wzmocnić ten proces odpowiednimi preparatami. Określenie witaminy dla sportowców oznacza gotowy zestawy witamin i minerałów w formie kapsułek lub tabletek. Zawarte w nich witaminy pozyskiwane są sztucznie i przyswajalność jest mniejsza. Syntetyczne witaminy wzbogacone są o kwasy omega 3 oraz wapno i kwas foliowy. Dla sportowców istotne są te pochodzące z grupy B, A, także witaminy C i E. Witaminy z grupy A hamują działanie wolnych rodników, które uważane są podczas wysiłku. Witamina C także wspomaga w łagodzeniu skutków zmęczenia. Z kolei witamina A wspomaga widzenie oraz bierze udział w syntezie hormonów nadnerczy, co przekłada się na prawidłowe działanie mięśni. Oprócz witamin dla sportowców ważne jest uwzględnienie mikro i makroelementów. Szczególne znaczenie mają sód oraz potas, magnez, wapń, żelazo i cynk.