Trening siłowy to metoda ćwiczeń, która pozwala nie tylko schudnąć, czy poprawić kondycję, ale i także zwiększyć masę mięśniową i siłę. Intensywny wysiłek wzmacnia także ścięgna i układ kostny. Na czym dokładnie polega trening siłowy? Najważniejsze zasady poznasz dzięki temu artykułowi!

Trening siłowy – najważniejsze zasady i przydatne porady

  • Pamiętaj, by zawsze dostosować plan treningowy do swoich możliwości. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do obciążenia organizmu, przetrenowania, a nawet groźnej kontuzji lub urazu.
  • Każdy trening musi być poprzedzony rozgrzewką i zakończony tzw. ćwiczeniami schładzającymi. Około 20 minut po treningu należy poświęcić na uspokojenie i rozluźnienie mięśni.
  • Aby ćwiczenia były skuteczne, należy je wykonywać prawidłowo. Jeśli nie posiadasz dużej wiedzy na temat treningu siłowego, koniecznie zaczerpnij porady trenera lub nawet ćwicz pod jego nadzorem.
  • Ćwiczenia siłowe są niewskazane dla osób, które mają problemy z kręgosłupem lub zmagają się z poważnymi dolegliwościami i kontuzjami.

Trening siłowy – najważniejsze zasady

Jak bezpiecznie poprawić kondycję oraz zwiększyć siłę? Na czym polega trening siłowy? Najważniejsze zasady, o których warto wiedzieć, to:

1Cel

Zanim zaczniesz trenować, ustal konkretny cel. Inaczej wyglądają treningi mające zwiększyć ogólną sprawność, inaczej ćwiczenia, które służą wyrzeźbieniu sylwetki.

2Plan treningowy

Gdy już określisz cel, ułóż zgodnie z nim plan treningowy. Określ, ile razy w tygodniu i jak długo chcesz ćwiczyć. Ustal rodzaj ćwiczeń oraz ilość powtórzeń. Plan treningowy najlepiej ustalać w konsultacji z profesjonalnym trenerem.

3Postępy

Plan treningowy powinien być elastyczny i modyfikowany w miarę postępów. Zmiany należy wprowadzać co kilka tygodni, by utrzymać efektywność treningów.

4Relaks

Każdy plan treningowy powinien zawierać także czas na odpoczynek, aby mięśnie mogły się zregenerować. Odpoczynek jest konieczny, by uniknąć przetrenowania i zapobiec kontuzjom. Pomaga także odzyskać siły i motywację do dalszej pracy nad ciałem.

5Dieta

Żaden trening nie jest w pełni skuteczny, jeśli nie towarzyszy mu odpowiednio zbilansowana dieta. Aby trening siłowy dał dobre rezultaty, konieczne jest wprowadzenie większej ilości białka oraz węglowodanów do pożywienia. Mile widziane są także suplementy, które pomagają przyspieszyć regenerację mięśni i budowanie masy.