Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
XXI wiek jest okresem, w którym to coraz to większe grono osób decyduje się na uprawianie sportu. Sam dobór dyscypliny jest całkowicie dowolny. Warto skupić się przede wszystkim na przyjemności, która związana jest z wykonywaniem danej aktywności. Nie mniej w przypadku praktycznie każdego sportu istnieje ryzyko wystąpienia kontuzji, co dla zawodowych sportowców może okazać się bardzo niebezpieczne, a tym samym pozbawiających ich możliwości dalszego trenowania. Na ratunek przychodzi jednak rehabilitacja, która wydaje się wręcz wymaganym przedsięwzięciem.
Rehabilitacja jest zdecydowanie jedną z istotniejszych czynności, która pozwala przywrócić stan fizyczny sportowca do stanu pierwotnego. W zależności od rodzaju kontuzji może ona trwać od kilku, kilkunastu dni do nawet roku czasu. W przypadku mniej groźnych kontuzji powrót do treningów należy wprowadzać w sposób bardzo powolny i dokładnie przemyślany. Nie należy wówczas obciążać mięśni, które wymagają największej opieki medycznej.
Treningi w początkowej fazie rehabilitacji najlepiej sobie odpuścić, jednak już po kilku dniach można stawiać pierwsze kroki. Przede wszystkim należy ustalić to z fizjoterapeutą, który sam zadecyduje co należy zrobić.Nie mniej treningi w momencie niepełnej sprawności fizycznej powinny być lekkie oraz mało wymagające, stanowiąc przy tym swojego rodzaju sposób na podtrzymanie formy.
Trening po rehabilitacji również rządzi się swoimi prawami. Mimo, że okres ”leczenia” się zakończył w początkowej fazie nie należy dawać z siebie maksimum. Może to niestety spowodować nawrót kontuzji szczególnie gdy będziemy obciążać rejon, który najbardziej ucierpiał. Do zwiększania intensywności oraz objętości treningów należy podchodzić stopniowo dzięki czemu organizm na nowo zaadoptuje się do wysiłku, co także wiąże się z mniejszym ryzykiem nawrotu kontuzji.
Po okresie rehabilitacji warto w dalszym ciągu kontynuować współpracę z fizjoterapeutą, który oceni na jaki wysiłek może sobie pozwolić sportowiec.
Niestety oprócz drobnych kontuzji może także dojść do tych poważniejszych, które potrafią ciągnąć się miesiącami. W takim przypadku prawdopodobnie jakakolwiek aktywność treningowa będzie niezalecana, a wręcz niemożliwa do zrealizowania z fizycznego punktu widzenia. W takich przypadkach należy skupić się przede wszystkim na jak najszybszym powrocie do zdrowia. Powrót do formy może w takich przypadkach trwać nawet przez lata. Przydatne wtedy stanie się łóżko rehabilitacyjne dla chorych osób.