Trening funkcjonalny – co to jest?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Treningiem funkcjonalnym można nazwać intensywne ćwiczenia, których celem jest wzmocnienie mięśni ciała, bez rozbudowywania masy mięśniowej. Dzięki tym ćwiczeniu zauważymy wiele pozytywnych zmian w naszym ciele.

Jak wygląda trening funkcjonalny

Trening funkcjonalny przypomina znacząco ćwiczenia podobne do porannego wstawania z łózka. Moment kiedy sięgamy po coś, na przykład z pułki. Podczas podnoszenia i unoszenia przedmiotów lub wskakiwania na schody. Z początku trening funkcjonalny wydaje się czymś łatwym i prostym w wykonaniu. Ale, żeby uzyskać oczekiwany efekt, trzeba narzucić sobie ogromne tempo. Trenerzy zalecają wykonywanie treningu w seriach, które trwają po 45 do 90 sekund. Jedna seria, to jedno ćwiczenie. Ćwiczenie powtarzamy w jak najszybszym tempie, po czym przechodzimy do kolejnej serii. Podstawą treningu funkcjonalnego jest różnorodność wykonywanych ruchów. Pomocne będą różne przedmioty, które są dostępne w klubach fitness czy na siłowniach. Należą do nich stepy, drabinki koordynacyjne, taśmy, piłki lekarskie etc. Często podczas tego treningu wykorzystywane jest tak zwane bosu, czyli połączenie piłki i stepa. Urządzenie służy przede wszystkim do ćwiczenia koordynacji, a ciągła potrzeba utrzymywania równowagi wzmacnia mięśnie głębokie ciała.

Zalety treningu funkcjonalnego

Z pewnością wzmacnia całe ciało, ale rozbudowane mięśnie nie są widoczne. Fitness funkcjonalny zmniejsza ryzyko urazów w czasie wykonywania codziennych czynności. Zapewnia pewniejsze poruszanie się. Trening funkcjonalny zawiera w sobie kilka rodzaju ruchu jednocześnie, więc poprawia gibkość oraz koordynację. Szybkie tempo ćwiczeń przyczynia się do zwiększenia wydolności organizmu oraz poprawia krążenie krwi. Mięśnie głębokie odpowiadają za prawidłowe utrzymanie postawy i chronią przed bólami kręgosłupa. Trening funkcjonalny wzmacnia je, co jest szczególnie ważne u osób prowadzących siedzący tryb życia. Gorset mięśniowy takich osób często jest bardzo słaby, przez co często narzekają na bóle dolnej części kręgosłupa. Pamiętajmy, aby zabierać się za trening funkcjonalny tylko wtedy, kiedy mieliśmy do czynienia już z ćwiczeniami wcześniej, gdyż możemy szybko złapać kontuzję. Kolejną zaletą jest ukształtowanie szczupłej sylwetki oczywiście przy odpowiedniej diecie, odpowiedniej ilości wypoczynku i snu. Dzięki treningowi funkcjonalnego poprawi ogólną sprawność fizyczną. Jedyną wadą może być to, iż specyfika tego typu treningu może powodować wiele kontuzji, w przypadku, gdy obciążenie nie jest dostosowane do osoby ćwiczącej.