Trening EMS – dla kogo jest zalecany?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Trening EMS, czyli elektrostymulacja mięśni to doskonała alternatywa dla zwykłych siłowni. Na czym polega trening EMS? Dla kogo jest zalecany? Zapraszamy do lektury!

Trening EMS – co to takiego?

Trening EMS to najnowsza metoda treningowa oparta na elektrostymulacji całego ciała, rozwijająca kompleksowo cały układ mięśniowy. Badania dowiodły, że trening EMS jest o 40% bardziej efektywny niż tradycyjne formy treningu, pojedyncza sesja, czyli 20-30 minut treningu, odpowiada pod względem wysiłku 2 godzinom spędzonym na siłowni! Podczas jednego treningu EMS trenowane jest dziewięć różnych partii mięśniowych, metoda ta jest coraz bardziej popularna także w Polsce. Trening EMS można znaleźć w ofercie salonów odnowy biologicznej, dużych ośrodków rehabilitacyjnych oraz na siłowniach. Niektóre firmy oferują nawet trening pod okiem profesjonalnego trenera z dojazdem do klienta!

Przygotowanie do EMS

Treningi EMS znajdują coraz większe zastosowanie w fizjoterapii. Aby móc trenować korzystając z metod elektrostymulacji, należy się jednak do tego dobrze przygotować. By treningi były skuteczne, powinny one zostać opracowane przez wykwalifikowanego instruktora. Jak wygląda przygotowanie do EMS?

Przed rozpoczęciem treningu EMS należy wykonać analizę składu ciała osoby ćwiczącej oraz ułożyć spersonalizowany plan ćwiczeń. Zadaniem trenera jest więc rozmowa z podopiecznym, określenie jego kondycji i stanu zdrowia, a następnie zaplanowanie w oparciu o te dane liczby i częstotliwości sesji treningowych z urządzeniami elektrostymulującymi.

Trener, z którym trenuje się EMS, jest odpowiedzialny za właściwe przygotowanie kombinezonu do treningu EMS, a także konsoli sterującej. To On przypina elektrody i podłącza ćwiczącego do sprzętu EMS.

Jak wygląda przygotowanie do treningu EMS, gdy już mamy opracowany system ćwiczeń? Podczas wizyty w ośrodku sportowym lub wizyty domowej trenera ćwiczący zakłada specjalny strój wyposażony w elektrody, który ma za zadanie wspomóc pracę mózgu w trakcie ćwiczeń i aktywować dodatkowo mięśnie do pracy. Impulsy przesyłane przez elektrody są bezbolesne i nieszkodliwe dla zdrowia, mają takie same parametry biofizyczne jak impulsy generowane przez ludzki mózg. Ćwiczenia zaczyna się tradycyjnie od rozgrzewki.

Trening EMS – dla kogo jest zalecany? Dla kogo EMS jest przeciwwskazany?

EMS to trening, z którego korzystają zarówno sportowcy, jak i amatorzy. Metoda ta zwiększa siłę i wytrzymałość, a także pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Podczas EMS wydzielane są endorfiny, budowana jest także masa mięśniowa. Trening jest zalecany osobom, które chcą zbudować masę mięśniową lub po prostu poprawić kondycję i zdrowie organizmu.

Trening EMS to idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych. Impulsy docierają nawet do mięśni głębokich i aktywują większą ilość włókien niż klasyczny trening. Zalety EMS to brak ryzyka przeciążenia stawów, szybkie efekty, szybka regeneracja komórek mięśniowych, wzmocnienie całego ciała oraz zminimalizowane ryzyko kontuzji. By osiągnąć zadowalające wyniki i poprawić sprawność oraz kondycję, wystarczy jeden trening w tygodniu, trwający około 20 minut, pierwsze efekty widać już po 4 tygodniach!

Trening EMS nie jest zalecany dla osób, które chorują na nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę lub padaczkę, lub posiadają rozruszniki serca. Z technologii EMS nie powinny korzystać także kobiety w ciąży, ponieważ nie zbadano jeszcze dokładnego wpływu elektrostymulacji na zdrowie dziecka i rozwój płodu.

Gdzie w Polsce można trenować w ten sposób?

W Polsce ćwiczenia EMS oferowane są między innymi w takich miastach jak Kraków, Warszawa, czy Wrocław. Treningi można realizować w domu lub w kameralnym studio. Ćwiczenia realizowane są w trybie 1:1 – na Sali przebywa się samemu razem z Trenerem Personalnym.

W cenie 1 pojedynczego treningu klient może zazwyczaj liczyć na:

  • wsparcie certyfikowanego trenera osobistego przy wykonywaniu każdego ćwiczenia
  • pomoc w określeniu celów treningowych
  • indywidualny dobór ćwiczeń, a także diety, w zależności od zakładanych celów
  • porady okołozdrowotne i wskazówki dotyczące tego, jak można jeszcze lepiej dbać o swoją kondycję

Cena pakietu treningów zależy od tego, czy klient preferuje ćwiczyć w domu, czy w studiu oraz od tego, jak często chce ćwiczyć. Koszt pakietu miesięcznego to od 600,00 do około 1200,00 złotych, natomiast karnety kilkumiesięczne można zakupić już od 1200 złotych w górę, w zależności od wybranego pakietu.

JEŚLI MYŚLISZ NA POWAŻNIE O TRENINGU EMS, WARTO ZAMÓWIĆ TRENING PRÓBNY, BY PRZEKONAĆ SIĘ NA WŁASNEJ SKÓRZE, JAK PRZEBIEGAJĄ TAKIE ĆWICZENIA. KOSZT PRÓBNEJ SESJI TO ZAZWYCZAJ OKOŁO 100 ZŁOTYCH.