Ta stosowana od lat metoda rozgrzeje Twoje mięśnie – zobacz!

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Dowiedz się, czym jest termoterapia i jak możesz wykorzystać jej działanie!

Termoterapia – rozgrzej się!

Termoterapia – inaczej leczenie ciepłem – stosowana jest od dawna. Pomaga ona nie tylko w leczeniu wielu schorzeń i urazów, ale również pozwala na efektywniejsze rozgrzanie mięśni przed treningiem. Dzięki temu można zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz uciążliwych zakwasów. Na czym polega ciepłolecznictwo?

Czym jest termoterapia?

Termoterapia polega na zastosowaniu ciepła lub zimna w celu leczenia schorzeń i kontuzji. Aby przyspieszyć powrót do zdrowia, fizjoterapeuci polecają leczenie ciepłem miejsc zmienionych chorobowo za pomocą okładów i masaży z użyciem kremów rozgrzewających. Ciepłolecznictwo stosuje się w momencie gojenia się tkanek, czyli najwcześniej 3 dni po doznaniu kontuzji. Zabiegi przeprowadzane miejscowo pomagają rozluźnić mięśnie, rozszerzyć naczynia krwionośne, polepszyć ukrwienie oraz przyspieszyć przemianę materii. Dzięki temu krew niesie do tkanek więcej tlenu i substancji odżywczych. Leczenie ciepłem polecane jest w bólach stawów i mięśni, nerwobólach, rwie kulszowej, chorobie zwyrodnieniowej stawów, a także po stłuczeniach czy skręceniach kończyn.

Pamiętaj o rozgrzewce

Rozgrzewka jest nieodłącznym i bardzo ważnym elementem każdego treningu. Dzięki niej nie tylko osiągniemy lepsze efekty podczas ćwiczeń, ale również zmniejszymy prawdopodobieństwo kontuzji. Powinna ona trwać około 15 minut i uwzględniać wszystkie partie ciała. Jeżeli trenujemy bieganie, należy zwrócić szczególną uwagę na rozgrzanie kostek i kolan, ponieważ w tym sporcie to one są najbardziej podatne na urazy. Odpowiednie rozgrzanie wybranych partii mięśniowych powoduje ich szybszy skurcz i rozkurcz. Natomiast zmniejszenie lepkości płynów ustrojowych w tkance mięśniowej i łącznej redukuje sztywności mięśni.

Ciepło zwiększa przepływ krwi przez tkanki – naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu i podwyższa się poziom metabolizmu. Jest to również idealny sposób na zapobieganie zakwasom. Zakwasy spowodowane są niedostatecznym dotlenieniem mięśni, które zaczynają produkować kwas mlekowy. Natomiast podwyższona temperatura w tkance mięśniowej powoduje łatwiejszy przepływ tlenu, który mięśnie wykorzystują do uwalniania energii z glukozy.

Leczenie ciepłem po urazie

Zdarza się, że pomimo rozgrzewki wykonamy jeden nieprawidłowy ruch, który doprowadzi do urazu. W pierwszej kolejności wszelkie stłuczenia czy zwichnięcia trzeba leczyć zimnem, np. chłodnymi okładami. Natomiast już po 3 dniach od doznania urazu należy rozgrzewać miejsce kontuzji, by przyspieszyć proces gojenia i regeneracji. Warto wykorzystać do tego środki rozgrzewające, które są wygodne w użyciu i szybko się wchłaniają. Jednym z nich jest DIP HOT krem rozgrzewający bogaty w trzy składniki aktywne. Preparat zawiera salicylan metylu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, mentol, który daje doskonały efekt rozgrzewający oraz olejki – terpentynowy i eukaliptusowy – rozszerzające naczynia krwionośne i zwiększające przepływ krwi w powierzchniowych i głębszych tkankach.

Leczenie wszelkich bolesnych kontuzji czy przewlekłych schorzeń warto wspomóc termoterapią, która uśmierza ból i pozwala na szybszą regenerację. Wszystko po to, by w krótszym czasie powrócić do ulubionych aktywności fizycznych.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.