Szafran – magiczne właściwości zdrowotne

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nie tylko walory smakowe, ale również niemal magiczne właściwości zdrowotne wpływają na cenę tej najdroższej na świecie przyprawy wywodzącej się od krokusa.

Szafran, bo to o nim mowa, był stosowany jako barwnik, składnik perfum, a także afrodyzjak oraz antidotum przeciw truciznom już przez starożytnych Persjan i Egipcjan.

Korzyści płynące z włączenia tej żółtej przyprawy do codziennej diety czy suplementacji są bardzo szerokie głownie dzięki zawartości barwiącej na pomarańczowo krocyny.

Bogaty w karotenoidy i antyoksydanty szafran chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami oraz pomaga redukować stany zapalne. Dzięki właściwościom obniżającym toksyczność aluminium chroni przed powstawaniem nowotworów, zwłaszcza skóry. W tej złotej przyprawie znajdziemy również takie minerały jak cynk, selen, miedź, magnez, potas oraz zelazo.

Korzyści jakie możemy uzyskać dzięki suplementacji szafranu:

  • poprawa nastroju
  • znaczna redukcja stanów depresyjnych
  • redukcja podjadania
  • redukcja uczucia niepokoju i zdenerwowania
  • znaczne złagodzenie symptomów PMS oraz regulacja cyklu owulacyjnego
  • znaczna poprawa u chorych na Alzhaimera

Jego właściwości antydepresyjne zauważono podczas Irańskiego badania w którym porównano jego działanie z placebo oraz lekami antydepresyjnymi działającymi na wychwyt zwrotny serotoniny takich jak fluoxetina czy imipramina znane jako (SSRI). Właściwości antydepresyjne szafranu wynikają z jego wpływu na metabolizm serotoniny zwanej hormonem szczęścia oraz dopaminy odpowiadającej w naszym organizmie za system nagradzania. Jego stała suplementacja może okazać się zbawienna dla osób cierpiących zarówno na spadki nastroju jak i zdiagnozowaną depresję ponieważ stosowanie szafranu według badań nie powinno wpływać na skuteczność leczenia farmakologicznego, jednak w tej kwestii zawsze warto skonsultować rozpoczęcie suplementacji z lekarzem prowadzącym.

Dla pań cierpiących na nasilony PMS (syndrom napięcia przedmiesiączkowego) szafran może okazać się strzałem w dziesiątkę.

76% badanych kobiet wskazało na redukcję nieprzyjemnych symptomów o ponad połowę. Wiąże się z tym zarówno spadek kortyzolu potocznie zwanym hormonem stresu jak i spadek stanów zapalnych dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom. Dodatkowo wspomniane wcześniej działanie antydepresyjne złagodzi obniżony nastrój oraz wzmożoną nerwowość i ochotę na węglowodany spowodowane „burzą hormonów”. Szafran wpływa również korzystnie na jakość składu krwi, zwłaszcza hemoglobinę oraz ilość białych krwinek

Jak suplementować?

W stałej suplementacji szafran można stosować w dawce 15mg dwa razy dziennie zarówno samej przyprawy jak i jej ekstraktów wodnych. Niektóre doniesienia mówią że również płatki kwiatów mogą być skuteczne.

  1. Nie wyznaczono maksymalnych norm dziennych na spożywanie szafranu, jednak dawka 60mg dziennie stosowana przez 8 tygodni wykazuje już pewną toksyczność, natomiast jednorazowa dawka 1200mg może spowodować wymioty oraz problemy jelitowe.
  2. Nie zaleca się stosowania suplementacji szafranem dla kobiet w ciąży, jednak badania na ten temat są jeszcze konieczne.=

Referencje:

  1. J Ethnopharmacol. 2005 Feb 28;97(2):281-4. Epub 2005 Jan 6 extract of Crocus sativus L. versus fluoxetine in the treatment of mild to moderate depression: a double-blind, randomized pilot trial.
  2. J Integr Med. 2013 Nov;11(6):377-83. doi: 10.3736/jintegrmed2013056 Saffron (Crocus sativus L.) and major depressive disorder: a meta-analysis of randomized clinical trials
  3. Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2007 Mar 30;31(2):439-42. Epub 2006 Dec 15 Comparison of petal of Crocus sativus L. and fluoxetine in the treatment of depressed outpatients: a pilot double-blind randomized trial
  4. BJOG. 2008 Mar;115(4):515-9. doi: 10.1111/j.1471-0528.2007.01652.x Crocus sativus L. (saffron) in the treatment of premenstrual syndrome: a double-blind, randomised and placebo-controlled trial
  5. Phytomedicine. 2011 Jun 15;18(8-9):726-30. doi: 10.1016/j.phymed.2010.11.013. Epub 2011 Jan 15
  6. Psychological and neuroendocrinological effects of odor of saffron (Crocus sativus)
  7. Phytomedicine. 2011 Jun 15;18(8-9):726-30. doi: 10.1016/j.phymed.2010.11.013. Epub 2011 Jan 15
  8. Psychological and neuroendocrinological effects of odor of saffron (Crocus sativus).