
Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Nie tylko walory smakowe, ale również niemal magiczne właściwości zdrowotne wpływają na cenę tej najdroższej na świecie przyprawy wywodzącej się od krokusa.
Szafran, bo to o nim mowa, był stosowany jako barwnik, składnik perfum, a także afrodyzjak oraz antidotum przeciw truciznom już przez starożytnych Persjan i Egipcjan.
Korzyści płynące z włączenia tej żółtej przyprawy do codziennej diety czy suplementacji są bardzo szerokie głownie dzięki zawartości barwiącej na pomarańczowo krocyny.
Bogaty w karotenoidy i antyoksydanty szafran chroni nasz organizm przed wolnymi rodnikami oraz pomaga redukować stany zapalne. Dzięki właściwościom obniżającym toksyczność aluminium chroni przed powstawaniem nowotworów, zwłaszcza skóry. W tej złotej przyprawie znajdziemy również takie minerały jak cynk, selen, miedź, magnez, potas oraz zelazo.
Korzyści jakie możemy uzyskać dzięki suplementacji szafranu:
Jego właściwości antydepresyjne zauważono podczas Irańskiego badania w którym porównano jego działanie z placebo oraz lekami antydepresyjnymi działającymi na wychwyt zwrotny serotoniny takich jak fluoxetina czy imipramina znane jako (SSRI). Właściwości antydepresyjne szafranu wynikają z jego wpływu na metabolizm serotoniny zwanej hormonem szczęścia oraz dopaminy odpowiadającej w naszym organizmie za system nagradzania. Jego stała suplementacja może okazać się zbawienna dla osób cierpiących zarówno na spadki nastroju jak i zdiagnozowaną depresję ponieważ stosowanie szafranu według badań nie powinno wpływać na skuteczność leczenia farmakologicznego, jednak w tej kwestii zawsze warto skonsultować rozpoczęcie suplementacji z lekarzem prowadzącym.
Dla pań cierpiących na nasilony PMS (syndrom napięcia przedmiesiączkowego) szafran może okazać się strzałem w dziesiątkę.
76% badanych kobiet wskazało na redukcję nieprzyjemnych symptomów o ponad połowę. Wiąże się z tym zarówno spadek kortyzolu potocznie zwanym hormonem stresu jak i spadek stanów zapalnych dzięki zawartym w nim przeciwutleniaczom. Dodatkowo wspomniane wcześniej działanie antydepresyjne złagodzi obniżony nastrój oraz wzmożoną nerwowość i ochotę na węglowodany spowodowane „burzą hormonów”. Szafran wpływa również korzystnie na jakość składu krwi, zwłaszcza hemoglobinę oraz ilość białych krwinek
W stałej suplementacji szafran można stosować w dawce 15mg dwa razy dziennie zarówno samej przyprawy jak i jej ekstraktów wodnych. Niektóre doniesienia mówią że również płatki kwiatów mogą być skuteczne.
Referencje: