Spirulina w diecie

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Spirulina to jedna z substancji, o których głośno ostatnio na portalach dietetycznych oraz wśród sportowców. Co warto o niej wiedzieć? Jakie ma właściwości i dla kogo jest zalecana spirulina w diecie? Zapraszamy do lektury!

Czym jest spirulina? Jakie ma właściwości?

Spirulina, czy też „zielone mięso” to nazwa odnosząca się do mikroskopijnej niebiesko-zielonej algi, posiadającej niezwykłe właściwości lecznicze. Suplementy diety produkowane ze spiruliny występują zazwyczaj w postaci tabletek lub proszku i są dostępne bez recepty. Spirulina zawiera bardzo dużo składników mineralnych oraz witamin. Znajdziemy w niej witaminy z grupy B, magnez, wapń, cynk, potas, żelazo oraz sód. Spirulina zawiera również aminokwas fenyloalaninę, który odpowiada za zmniejszenie uczucia głodu. Glon wywiera pozytywny wpływ na florę bakteryjną jelit, poprawia działanie układu pokarmowego oraz wzmacnia układ immunologiczny.

Spirulina w diecie – dlaczego warto ją stosować?

Spirulina w diecie może pomóc uzupełnić niedobory wyżej wspomnianych substancji. Zaletą spiruliny jest to, że nie zawiera pestycydów i jest stosunkowo tania. Spirulina ma właściwości oczyszczające i pomaga usunąć toksyczne substancje z nerek oraz wątroby. Spirulina w diecie to także bogate źródło antyoksydantów. Tak jak i większość glonów, spirulina zawiera dużo związków fenolowych, karotenoidów i innych związków przeciwutleniających, które nie tylko pomagają zregenerować organizm, ale i spowolnić starzenie komórek. Jest także nazywana „lekiem-cud na cholesterol”, ponieważ pomaga zmniejszyć ilość złego cholesterolu we krwi.

Dlaczego spirulina jest zalecana sportowcom?

Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym spirulina wspiera regenerację również podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Dodatkowo zawiera duże ilości białka i, jak dowiodły badania, wpływa na zwiększenie zdolności wysiłkowej m.in. u biegaczy. Spirulina w diecie może być stosowana w postaci smoothie, dodatku do lodów, w koktajlach warzywnych, w wypiekach lub jako dodatek do wody do picia.

Wady spiruliny

Jeśli chodzi o wady suplementów diety zawierających spirulinę, należy się liczyć z tym, że glon ten może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, a jego stosowanie jest zabronione w przypadku chorób autoimmunologicznych, ponieważ pobudza on działanie układu immunologicznego i może się przyczynić do samoistnego wyniszczenia organizmu!