Skompletuj swój sprzęt wspinaczkowy

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak skompletować sprzęt wspinaczkowy? Czego będziesz potrzebować i ile to kosztuje? Zapraszamy do lektury!

Z czego składa się sprzęt wspinaczkowy?

Sprzęt wspinaczkowy to profesjonalne przyrządy niezbędne do rozpoczęcia i kontynuowania przygody ze wspinaniem. Przyrządy te przeznaczone są nie tylko do sprawnego i szybkiego przemieszczania się po ukośnych i pionowych ściankach wspinaczkowych, ale i również asekuracji!

Na sprzęt wspinaczkowy składają się:

– buty wspinaczkowe,

– magnezja,

– uprząż wspinaczkowa biodrowa,

– przyrząd asekuracyjny,

– karabinki do wspinaczki,

– przyrząd do ćwiczenia palców.

Jak prawidłowo dobrać sprzęt wspinaczkowy?

Każdy ze sprzętów do wspinaczki możesz bezproblemowo wypożyczyć na terenie obiektu, który udostępnia w swojej ofercie ściankę wspinaczkową. Warto jednak zaoszczędzić trochę pieniędzy i zainwestować we własny sprzęt, który nie tylko będziesz mógł brać na ściankę, ale i na plenerowe wypady górskie. Jak dobrać buty do wspinaczki? Pamiętaj o tym, by było one za małe o rozmiar lub dwa, tak, aby można było w nich przemierzać nawet drobne stopnie ścianki. Dobrze dobrane buty nie tylko zapewnią Ci bezpieczeństwo, ale i wygodę i komfort podczas wspinania się (o ile w przypadku butów do wspinaczki można mówić o jakimkolwiek komforcie).  Co do uprzęży biodrowej, należy zwrócić uwagę na to, by posiadała ona oznakowanie CE i była wygodna. Jeśli zamierzamy się wspinać nie tylko latem, ale i zimą, warto wybrać model z pełną regulacją rozmiarów.

Ile kosztuje takie wyposażenie?

Sprzęt wspinaczkowy nie jest tani. Koszt odpowiednich butów do wspinaczki to około 200 złotych, możesz je dostać w wielu sklepach sportowych, nie tylko o profilu typowo górskim. Koszt woreczka na magnezję to około 50 zł, natomiast koszt magnezji to, w zależności od tego, na jaką formę się zdecydujemy, od 20 zł wzwyż. Magnezję możemy dostać w standardowej formie, tzn. w proszku, w proszku w kulkach z materiału (takie rozwiązanie jest najmniej pylące) oraz w butelce w formie płynu. Ceny uprzęży wspinaczkowej zaczynają się od 150 zł, natomiast karabinki HMS można dostać w sklepach internetowych za około 40 zł. Koszta zakupu przyrządu asekuracyjno-zjazdowego to około 100 zł, w zależności od modelu i producenta. Z dodatkowych wydatków, jeśli decydujemy się na coraz poważniejsze i bardziej profesjonalne wyprawy, warto zainwestować w linę dynamiczną (koszt to około 500 złotych, w zależności od długości liny), przynajmniej 2 karabinki oraz kask wspinaczkowy (ceny zaczynają się od 200 złotych).