Ścianka wspinaczkowa – od czego zacząć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Czy ścianka wspinaczkowa jest dla każdego? Od czego zacząć przygodę ze wspinaniem i jak się przygotować? Podpowiadamy!

Jak mierzyć wysoko? Dla kogo jest ścianka wspinaczkowa?

Ścianka wspinaczkowa to idealna propozycja aktywności fizycznej dla osób, które cenią dyscypliny indywidualne i lubią wyzwania oraz walkę ze swoimi słabościami. Dzięki wspinaniu się wzmacniasz różne partie mięśni – począwszy od ramion i klatki piersiowej, przez brzuch i uda do pośladków. Wspinając się po ściance, możesz nauczyć się obsługi profesjonalnego sprzętu, a także zaprawić się i przygotować do poważniejszych plenerowych wypraw górskich. Zaawansowana wspinaczka to jeden z najbardziej efektywnych sportów wyczynowych, ale warto zacząć przygodę z tym sportem na spokojnie!

Marzy mi się ścianka wspinaczkowa. Jaki sprzęt będzie potrzebny na początek?

Chcesz spróbować przygody ze wspinaniem? Oto, czego będziesz potrzebować:

– odpowiednie buty wspinaczkowe,

– magnezja (zapobiega poceniu się dłoni i absorbuje wilgoć) oraz worek na magnezję,

– uprząż wspinaczkowa biodrowa z pełną regulacją i dużym zakresem regulacji rozmiaru,

– przyrząd asekuracyjny,

– lina dynamiczna,

– karabinek do wspinaczki.

Każdy z wymienionych powyżej sprzętów możesz wypożyczyć odpłatnie na ściance. Opcjonalnie można korzystać również z tzw. ekspresów (przydają się na trudniejszych ścieżkach) oraz wyposażyć się w przyrząd do ćwiczenia palców w domu. Sprzęt, z którym się wspinasz w obrębie obiektów ściankowych, może Ci się również przydać na plenerowych wycieczkach wspinaczkowych! Jeśli posiadasz własny sprzęt, możesz wejść z nim na teren obiektu, na którym ćwiczysz. Dobierając buty do wspinania, pamiętaj o tym, by było one rozmiar lub nawet dwa za małe, abyś mógł precyzyjnie stawać nawet na najmniejszych stopniach.

Jakie są zasady korzystania ze ścianki?

Większość sal oferujących ścianki ma swój wewnętrzny regulamin. Ogólne zasady, o których warto pamiętać, gdy zamarzy Ci się ścianka wspinaczkowa, są następujące:

– ze ścianki wolno korzystać samodzielnie osobom pełnoletnim

– osoby początkujące są zobowiązane do przejścia przeszkolenia z zakresu asekuracji oraz zasad wspinaczki

– nad bezpieczeństwem wspinających czuwa instruktor lub operator ścianki wspinaczkowej

– do poruszania się po ściankach konieczne jest odpowiednie usprzętowienie oraz obuwie, które można wypożyczyć na terenie obiektu udostępniającego ściankę.