Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Trening siłowy to ciesząca się coraz większą popularnością forma aktywności fizycznej. Tego typu sport pozwala skutecznie redukować tkankę tłuszczową, wzmocnić kości, usprawnić pracę serca oraz rozbudować masę mięśniową. Jednocześnie jest to zaawansowana forma treningu, która wymaga uzupełnienia jej odpowiednio zbilansowaną dietą. Rolą diety w sportach siłowych jest zarówno dostarczenie energii pracującym mięśniom, jak i umożliwienie im skutecznej regeneracji i rozbudowy masy mięśniowej. Konieczne jest zatem dostarczenie węglowodanów, pełnowartościowego białka, witamin i minerałów, a także wartościowych tłuszczów. Skoncentrujmy się na tych ostatnich.
Wciąż jeszcze panuje błędne przekonanie, że tłuszcze to zbędny w diecie sportowca składnik, utrudniający odchudzanie. Nic bardziej mylnego – dieta bogata w wartościowe źródła tłuszczów nie tylko wspomaga redukcję masy ciała, ale także czyni treningi bardziej efektywnymi. Ponadto wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych. A zdrowe tłuszcze to przede wszystkim kwasy tłuszczowe omega 3.
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 wpływają pozytywnie na niemal każdy aspekt treningu siłowego. Przede wszystkim – korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu sercowego. Odpowiednio wysoka podaż kwasów omega 3 jest niezbędna dla zapobiegania rozwojowi miażdżycy, nadciśnienia czy choroby niedokrwiennej serca. A to bezpośrednio wpływa na wydolność organizmu podczas treningu. Ponadto omega 3 wpływają na pracę mięśni i zdolność ich regeneracji. Intensywny wysiłek siłowy generuje wolne rodniki oraz miejscowy stan zapalny, który dotyczy uszkodzonych podczas treningu włókienek mięśniowych. Kwasy omega 3 umożliwiają neutralizację wolnych rodników i łagodzenie stanu zapalnego, ponadto zwiększają wrażliwość mięśni na działanie insuliny. Dzięki temu zapewnione zostają optymalne warunki energetyczne, wykorzystanie glukozy jako źródła energii i efektywna praca mięśni.
Kwasy omega 3 wpływają pozytywnie na syntezę białek, a takiemu działaniu anabolicznemu kwasów omega 3 towarzyszy jednocześnie ich działanie antykataboliczne. Dzięki temu trening siłowy staje się bardzo efektywny. Dodatkowe korzyści ze spożywania kwasów omega 3 to wspomaganie układu odpornościowego i nerwowego.
Kwasy tłuszczowe omega 3 znaleźć można zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego. Najlepsze źródła omega 3 w diecie to ryby, oleje roślinne tłoczone na zimno, nasiona chia, siemię lniane, orzechy. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na spożycie kwasów omega 6 i wzajemne proporcje kwasów omega 3 i 6. Najlepszy stosunek tych kwasów tłuszczowych w diecie to 1:3 – 1:5. W tradycyjnej diecie ten stosunek wynosi nawet 1:15 – a to nie sprzyja naszemu zdrowiu. Dlatego tak ważne jest suplementowanie kwasów omega 3, co pozwoli zadbać o ich wysoką podaż i przywrócić właściwe proporcje omega 3 i 6.
Suplement z kwasami omega 3 powinien dostarczać wysokich dawek kwasów omega 3 DHA i EPA, a pozyskiwane powinny one być z wysokiej jakości oleju rybiego. Olej rybi powinien być oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń, zwłaszcza metali ciężkich. Takie wysokiej jakości kwasy omega 3 znaleźć można w suplemencie diety marki Cheers. Preparaty Cheers to suplementy jakości premium, wolne od syntetycznych dodatków, dostępne w formie szybko trawionej kapsułki, testowane pod kątem jakości i bezpieczeństwa stosowania. Olej rybi w preparacie omega 3 pochodzi z łososi poławianych w czystych wodach Islandii, a więc charakteryzuje się wysoką jakością i pozbawiony jest zanieczyszczeń. Jeśli trenujesz i uzupełnisz dietę kwasami omega 3 marki Cheers, kompleksowo wspomożesz swój organizm podczas treningu i regeneracji, ale także wdrożysz skuteczną profilaktykę wielu chorób przewlekłych.