Przepis na batony białkowe

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Batony proteinowe są fantastycznym rozwiązaniem dla osób, które ćwiczą na siłowni i nie chcą rezygnować ze słodkości w swojej diecie. Jak je zrobić samemu w domu? Poniżej znajdziecie przepis.

Witaminowa bomba

Batony proteinowe są źródłem wielu niezbędnych makroskładników, które są niezwykle potrzebne dla rozwoju mięśni. Jak sama nazwa mówi, mają wiele protein czyli białka, węglowodanów oraz dobrych tłuszczy. Są ogólnodostępne (dla osób, które nie lubią lub nie mają czasu na przygotowanie w domu swoich batonów). Batony proteinowe stanowią zdrową przekąskę pomiędzy posiłkami. Są na tyle małe, że możemy je zabrać w każde miejsce. Są idealnym zamiennikiem dla niezdrowych i przepełnionych cukrem oraz syropem fruktozo – glukozowym przekąsek. Bardzo szybko zaspakajają głód i powodują uczucie sytości. Pomagają w odchudzaniu, a co za tym idzie dieta redukcyjna staje się bardziej skuteczniejsza oraz smaczniejsza. Przed zakupem batonów proteinowych zapoznajmy się ze składem na etykiecie. Najczęściej nie mają w swoim składzie szkodliwych substancji słodzących, które mogą zaburzyć naszą dietę podczas treningów. Ale często bywa tak, że zamiast korzyści dla naszego zdrowia, taka przekąska zawiera niepożądane dodatki, oprócz cukrów w różnej postaci to konserwanty, wypełniacze czy uwodornione tłuszcze. Te zrobione przez nas w domu będą o wiele smaczniejsze i zdrowsze. Co ważniejsze za każdym razem możemy eksperymentować i włączać inne dodatki, tak jak na przykład inne orzechy lub suszone owoce. Nie są czasochłonne i starczą na kilka dni. Oto przepis.

Przepis na batony proteinowe (około 20 porcji)

Potrzebne nam będą następujące składniki:

  • płatki owsiane – 50g
  • 1 szklanka masła orzechowego
  • rodzynki
  • orzechy (takie jak lubimy: migdały, laskowe, włoskie, nerkowce etc.)
  • ½ szklanki miodu (lub syrop klonowy, syrop z agawy)
  • 1 szklanka amarantusa lub żyta ekspandowanego
  • batony mogą być wzbogacone odżywką białkową

Sposób wykonania:

Przygotować foremkę o wymiarach najlepiej 20 x 20 cm. Wyłożyć ją papierem do pieczenia. Masło orzechowe wraz z miodem rozpuścić w rondelku, w trakcie mieszając do połączenia składników. Dodać płatki owsiane i amarantus/żyto. Całość wymieszać ręką, lekko ugniatając. Jeżeli nasza mieszanka jest za bardzo sypka, należy dodać trochę miodu bądź mleka roślinnego, natomiast jeśli jest za mokra dodajmy odrobinę płatków. Gotową masę przekładamy do foremki i mocno dociskamy. Wkładamy do lodówki na co najmniej godzinę. Po wyjęciu kroimy w dowolne kształty. Batony proteinowe można przechowywać w lodówce do tygodnia.