Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Trening interwałowy to trening dla osób, które chcą w szybki sposób spalić tkankę tłuszczową. Jego skuteczność jest 3 krotnie wyższa niż tak zwanych ćwiczeń cardio. Poznajcie trening interwałowy od podstaw.
Podstawą tego typu treningu jest zmienna jego intensywność. Trening przeplata się przez etapy intensywnego wysiłku wraz z dłuższymi okresami umiarkowanego wysiłku. Interwałem nazywamy czas, w którym dane ćwiczenie wykonuje się najpierw z wysoką, a następnie średnią intensywnością. Na pojedynczy trening przypada od 20 do 40 minut i jego składowymi są: rozgrzewka, określona liczba interwałów, rozciąganie i schładzanie. Trening interwałowy można wykonywać opierając się na różnych rodzajach wysiłku, jak na przykład: jazda na rowerze, bieganie, skakanie na skakance czy przysiady. Najlepiej zacząć od czegoś prostego, jak właśnie bieganie czy jazda na rowerze. Kolejne ćwiczenia, tak zwany interwały zależne są od naszego stopnia zaawansowania. Trening interwałowy jest krótki, ale dla organizmu bardzo obciążający. Jeśli wcześniej nie uprawiałeś żadnego sportu, lepiej żebyś nie zaczynał od interwałów. Dobrym rozwiązaniem będzie poświęcenie kilku miesięcy wcześniej na przyzwyczajenie organizmu do większego. wysiłku. Aby nie nabawić się szybko kontuzji bądź przygotowany, a zwłaszcza Twoje ciało na wysiłek. Trening interwałowy daje ogromne efekty w spalaniu tkanki tłuszczowej. Zwiększa się wydolność tlenowa organizmu w bardzo krótkim czasie. Podczas redukcji tkanki tłuszczowej nie następuje spalanie mięśni. Jeśli trening będzie wykonywany regularnie i w odpowiedni efekty przyjdą w szybkim czasie. Forma ta oczywiście zakłada dużą intensywność pracy i organizm na tyle się zmęczy, że trudno będzie o przetrenowanie.
Wybierając trening interwałowy pamiętajmy o kilku zasadach:
1. Ćwiczenia wykonujemy maksymalnie 3 razy w tygodniu, a przerwa pomiędzy treningami nie powinna być mniejsza niż 48 godzin. Jest to bardzo ważne, w przeciwnym razie może dojść do przetrenowania.
2. Część interwałowa treningu nie powinna trwać dłużej niż 25 minut.
3. Wiele osób o tym zapomina, a to podstawa właściwego treningu interwałowego – rozgrzewka. A po treningu schłodzenie mięśni za pomocą na przykład truchtu.
4. Interwałów nie ćwiczymy na czczo, najlepszą możliwością jest zjedzenie posiłku bogatego w białko 1,5 godzinny przed treningiem.
5. Gdy jesteśmy na diecie restrykcyjnej, unikajmy tego typu treningów, gdyż organizmowi może brakować znaczących składników odżywczych do regeneracji.