Poznaj najlepsze suplementy na masę! (cz. II)

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jeśli dbasz o swoje ciało i chcesz rozbudowywać masę mięśniową, poza regularnymi treningami, musisz także dbać o właściwą suplementację diety. Jakie suplementy na masę i w jakich dawkach najlepiej stosować?

Poznaj najlepsze suplementy na masę!

Beta-alanina

Beta-alanina to ważny aminokwas dla osób, które trenują bardzo intensywnie. Jej stosowanie pomaga zwiększyć wytrzymałość i siłę, wpływa również pozytywnie na przyrost masy mięśniowej. Beta-alanina wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej i wzmacnia działanie kreatyny, zaleca się dawki w wysokości 2, maksymalnie 3 g przed oraz po treningu.

Białko serwatkowe

Jeśli chcemy stosować suplementy na masę, nie należy zapominać o białku serwatkowym, które nie tylko dostarczy nam odpowiednią ilość białek, ale i również substancji mineralnych, takich jak wapń oraz magnez. Stosowanie białka serwatkowego skutkuje poprawa metabolizmu oraz zwiększa regenerację mięśni. Dodatkowe atuty białka serwatkowego to jego wysoka przyswajalność oraz fakt, iż zmniejsza on apetyt. Zalecana ilość to 30 g, białko serwatkowe można stosować nie tylko przed i po treningach, ale i również w awaryjnych sytuacjach, gdy nie mamy pod ręką nic do jedzenia, a musimy uzupełnić ilość białka w organizmie.

Białko kazeinowe

Białko kazeinowe to substytut, który wchłania się bardzo wolno, dlatego najczęściej powinien być stosowany tuż przed snem lub jako dodatkowy posiłek w trakcie nocy. Praktycznie wszystkie białka sprzedawane w sklepach dla sportowców posiadają własną miarkę, zalecana dawka białka kazeinowego to jedna miarka na jedną porcję i nie należy niepotrzebnie przekraczać tej ilości!

Inne suplementy na masę

Jeśli chodzi o inne środki, jako suplementy dla sportowców stosowane są również tzw. boostery testosteronu oraz odżywki typu Gainer. Boostery testosteronu są polecane osobom, które mają problem z niedoborem hormonu płciowego – testosteronu. Mogą być stosowane razem z kreatyną, a ich celem jest podniesienie i utrzymanie na wysokim poziomie stężenia testosteronu, co wpływa również na wzrost energii  w organizmie oraz szybszy rozwój masy mięśniowej. Ceny takich „wzmacniaczy” zaczynają się od 100 zł, w zależności od ilości kapsułek, składu i producenta. Z kolei Gainer, to odżywka zawierająca duże ilości niezbędnych węglowodanów oraz białek, stosowana jako forma dodatkowego posiłku. Zalecana dawka to maksymalnie 100 g proszku, suplement ten może być spożywany w dowolnym czasie między posiłkami.

Koktajl „na masę” – przepis

Suplementy na masę to nie wszystko! Poznaj przepis na wyśmienity koktajl, który możesz stosować po treningach, by zregenerować zmęczone mięśnie!  Oto, czego będziesz potrzebować:

  • 2 łyżki płatków owsianych
  • szklanka mleka
  • jogurt naturalny lub kefir
  • banan
  • pół kostki twarogu
  • łyżeczka kakao
  • 3 łyżki mleka w proszku

Wszystkie składniki wystarczy ze sobą zblendować. Koktajl można pić jako dodatek do diety lub jako pełnowartościowy, wysokobiałkowy posiłek.