Poznaj najlepsze suplementy na masę! (cz. I)

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Aby cieszyć się pięknym, umięśnionym ciałem, warto nie skupiać się jedynie na treningach i ćwiczeniach fizycznych, ale i stosować odpowiednią suplementację diety. Jakie są najpopularniejsze suplementy na masę? Zapraszamy do lektury!

Suplementy na masę – poznaj je!

Kreatyna

Jednym z najczęściej stosowanych, w pełni legalnych, suplementów diety dla sportowców jest kreatyna, która zwiększa ilość energii ATP w mięśniach, a więc realnie wpływa na przyrost masy mięśniowej. Kreatynę należy spożywać przed i po treningu, można ją również łączyć bezpiecznie z innymi suplementami. Nie należy przekraczać około 5 g kreatyny w jednej spożywanej porcji! Kreatynę możesz dostać w każdym sklepie z preparatami dla sportowców i kulturystów, ceny 500 gramowych opakowań zaczynają się od około 22 zł.

BCAA

BCAA (ang. branched chained amino acids) to mieszanka trzech aminokwasów – leucyny, izoleucyny i waliny. Te tzw. aminokwasy rozgałęzione znakomicie się sprawdzają podczas intensywnych treningów, ponieważ chronią mięśnie i hamują ich rozkład. BCAA rzeźbią sylwetką, redukują tkankę tłuszczową oraz zwiększają wytrzymałość. Zalecana dawka zależy od masy ciała i aktywności fizycznej – im więcej ćwiczymy, tym więcej aminokwasów powinniśmy spożywać. Nie należy jednak przekraczać 1 g BCAA na 10 kg masy ciała!

Glutamina

Nie wszystkie suplementy na masę dają efekty od razu. Glutamina przyspiesza regenerację mięśni i sprawia, że podczas treningów dysponujemy większą ilością energii. Najlepiej ją spożywać tuż po przebudzeniu oraz przed snem, a także dodatkowo przed i po treningu, w ilości maksymalnie 10 g na porcję.

Jeśli interesują Cię suplementy na masę, z pewnością przyda Ci się również wiedza odnośnie tego, w jakiej formie je spożywać. Jedną z najbardziej popularnych metod jest stosowanie odżywek białkowych w formie koktajlu. Z czego zrobić taki koktajl?

Koktajl „na masę” – przepis

Po długim i wyczerpującym treningu, warto zafundować swojemu ciału zastrzyk energii oraz niezbędnych do regeneracji mięśni białek. W tym celu możesz przygotować pyszny białkowy koktajl. Oto, czego będziesz potrzebować:

– 250 g płatków owsianych

– 5 ugotowanych białek

– pół kostki twarogu

– banan

– 200 ml mleka

– łyżka kakao

– 15 g odżywki białkowej

Wszystkie powyższe składniki wystarczy ze sobą zblendować i cieszyć się zdrowym i pełnowartościowym białkowym smoothie! Tak przygotowany koktajl można stosować jako wysokobiałkowy posiłek lub popijać w mniejszych porcjach w ciągu dnia, w ramach dodatkowej suplementacji organizmu.