Pilates – co to jest i jak wpływa na twoją sylwetkę

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Pilates ma za zadanie wzmocnić kręgosłup, zadbać o poprawę postawy i co najważniejsze pozwala wyrzeźbić smukła sylwetkę. Jak wyglądają ćwiczenia pilates i jakie dają efekty dla twojego ciała? 

Pilates – co to jest?

Jest to system ćwiczeń połączonych z ćwiczeniami jogi, baletu i treningu izometrycznego. Jego podstawą jest praca nad centrum ciała, a celem wzmacnianie mięśni i ich uelastycznianie. Chodzenie na pilates 2-3 razy w tygodniu daję mnóstwo zalet, a zmiany zachodzące w ciele, można zaobserwować już po miesiącu. Ćwiczący powinien być bardzo dokładny a ćwiczenia wykonywać powoli. Ważne jest też utrzymywanie odpowiedniego tempa – ćwiczyć według rytmu swojego oddechu i pamiętać o systematyczności. Zobacz jakie efekty ćwiczeń pilatesu, możesz uzyskać po regularnym treningu.

Smukłe i wyrzeźbione ciało

Pilates skupia się na wzmacnianiu i rozciąganiu mięśni, czego efektem będą ładne i delikatnie zarysowane, ale nie rozbudowane mięśnie. Pilates doskonale wpływa na siłę i elastyczność mięśnia.

Jędrne ciało

Dzięki ćwiczeniom izometrycznym czyli przytrzymywaniu mięśni w napięciu przez kilkanaście lub kilkadziesiąt sekund poprawi się twoja jędrność ciała oraz zredukujesz ilość cellulitu. Poprawnie wykonywane ćwiczenia wzmagają produkcję kolagenu dzięki, któremu poprawia się krążenie krwi w skórze. A to przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności ciała.

Kręgosłup – leczenie bólu pleców

Regularne ćwiczenia zapobiegają problemom z kręgosłupem. Poprawią jego stabilność i maja, także wpływ na postawę. Osoby, które często korzystają z pilatesu mniej mówią o bólu pleców i nie mają kłopotów z garbieniem się.

Pomoc w relaksie

Ćwiczenia pomagają w odnalezieniu wyciszenia i relaksu. Systematyczna gimnastyka zmniejsza odczuwanie stresu i przywraca spokój w psychice. A co najważniejsze po zakończeniu treningu ćwiczący jest przepełniony dobrym nastawieniem i energią.

 Pilates i ważne mięśnie ciała

Wykonując taki rodzaj treningu wzmacniamy wszystkie mięśnie ciała, a przede wszystkim mięśnie brzucha, pleców i pośladków. Ciekawostką jest też, że pilates wzmacnia mięśnie dna macicy, dzięki czemu zapobiega to obniżeniu się narządów rozrodczych.

Dla kogo jest pilates?

Pilates nie ma ograniczeń wiekowych, jak też nie posiada ograniczeń zdrowotnych. W zajęciach z tego rodzaju ćwiczeń mogą korzystać:

osoby ze słabą kondycją fizyczną

osoby starsze

osoby z dużą nadwagą

osoby po urazach

kobiety w czasie ciąży (nie może być to pierwszy trymestr ciąży)

zawodowi sportowcy