Pierwsze ćwiczenia na siłowni – jak zacząć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Do decyzji dotyczącej rozpoczęcia ćwiczeń popychać mogą różne pobódki – chęć schudnięcia, zwiększenia swojej masy mięśniowej, czy zwyczajnie poprawa kondycji własnego organizmu. Często jednak od samej decyzji do zakupu karnetu mogą minąć tygodnie, a nawet miesiące. Jeżeli jednak osoba jest bardzo zmotywowana to czas pomiędzy podjęciem decyzji a wyjściem na pierwszy trening jest skrócony do minimum. Osoby, które nie mają nawet podstawowej wiedzy w zakresie ćwiczeń mogą mieć jednak problem z jego poprawnym wykonaniem.

Podstawowa wiedza

Rozpoczynając przygodę z siłownią warto zgłębić przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu ćwiczeń. Jeżeli osoba trenująca chce wyrzeźbić konkretną grupę mięśni, to niezbędna będzie widza na temat konkretnych partii mięśniowych – to wiąże się oczywiście z tym, jakie ćwiczenia będą do tego odpowiednie. Jeśli jednak nie jest się specjalnie nastawionym na konkretną partię ciała, decyzja o wyborze odpowiedniego treningu może być trudna. Trening obwodowy czy też funkcjonalny, cardio  stanowić będą kompletnie nieznane sformułowania. Bez chociażby podstawowej wiedzy ciężko jest rozpocząć właściwy tryb wykonywania ćwiczeń. Udając się na siłownię warto odpowiedni plan ustalić z trenerem personalnym, który z pewnością przybliży nieco więcej niezbędnych informacji.

Ludzka świadomość

Wiedza i przygotowanie siłowe nie są jedynymi elementami, jakie trzeba odpowiednio przygotować przed treningiem. Dobrze jest się odpowiednio psychicznie przygotować do nowej lub nawet pierwszej poważnej aktywności fizycznej w życiu. Tak jak wszędzie początki mogą być ciężkie, przez co łatwo jest się zniechęcić. Pierwszy miesiąc zawsze bywa najtrudniejszy pod tym względem – dlatego nie należy tracić wiary w siebie, większość osób po takim okresie na siłowni wątpi w siebie.

W zależności od tego, jakie rodzaj treningu się wybierze, na efekty można czekać stosunkowo długo. Nie mniej jednak sama regularność w wykonywaniu ćwiczeń i determinacja zaprowadzą daną osobę na wyżyny swoich możliwości.

Sprzęt i plan treningu

Odpowiedni sprzęt do ćwiczeń siłowych to podstawa. Najwięcej asortymentu będą miały oczywiście profesjonalne siłownie, jednak podstawowy asortyment można zgromadzić nawet we własnym garażu. W zależności od płci osoby ćwiczącej oraz rodzaju ćwiczeń niezbędne mogą okazać się zróżnicowane kilogramowo hantle, ławka do podnoszenia ciężarów, czy też inne obciążniki.

Pierwszy trening przede wszystkim nie powinien wykańczać organizmu – to coś w rodzaju testu swoich możliwości, jednak nie w skrajnym stopniu. Trzeba zbadać możliwości wydolnościowe i wytrzymałość organizmu. Jednak podstawowa zasada to nie odwlekanie wszystkiego na ostatnią chwilę i wiara we własne możliwości.