Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Pojęcie pamięć mięśniowa jest coraz częściej poruszanym tematem. Zwłaszcza w dziedzinie sportu. Odpowiadamy na pytanie, czym tak właściwie jest i jaki ma wpływ na organizm.
Trudno jest precyzyjnie zdefiniować pojęcie pamięci mięśniowej. Naukowcy nie wypracowali jeszcze profesjonalnego objaśnienia. Najprościej jednak wytłumaczyć ją na podstawie dowodów oraz przesłanek. Wynika z nich, że mięśnie posiadają swoją pamięć. Oznacza to, że jeśli intensywnie trenowałeś jakiś czas temu, Twoje mięśnie nadal w jakimś stopniu są umocnione i lepiej przygotowane na powrót do formy. Z pewnością wypracujesz więc kondycję oraz sylwetkę zdecydowanie szybciej i łatwiej od nowicjusza.
Żeby zrozumieć, czym dokładnie jest pamięć mięśniowa, warto lepiej przyjrzeć się całemu procesowi, jaki zachodzi w naszym organizmie podczas jej powstawania. Zacznijmy od początku. Komórki mięśniowe mają zdolność powiększania się, na skutek ich treningu. Wraz z ich wzrostem, namnaża się ilość jąder komórkowych, czego efektem jest poprawiona produkcja białek mięśniowych.
Ale co to konkretnie oznacza? W momencie, w którym zaprzestajesz ćwiczeń, wypracowane wcześniej mięśnie zanikają. Dzieje się tak, ponieważ są one zbędnym obciążeniem dla ciała. Dlatego organizm powoli rozkłada je na aminokwasy, których używa w innych ważnych procesach np. do syntezy enzymów. Mięśnie się więc kurczą, ale ilość jąder komórkowych pozostaje bez zmian. I to właśnie wytłumaczenie, czym jest pamięć mięśniowa. Teraz też łatwiej jest zrozumieć, dlaczego byłym sportowcom jest prościej wrócić do formy. Przez większą ilość jąder komórkowych, które nadal są w ich mięśniach.
Niestety, komórka w organizmie potrzebuje około 9 miesięcy, aby na dobre zmienić swoją rolę. W praktyce oznacza to, że jeśli planujesz wrócić do ćwiczeń, najlepiej zrobić to właśnie w tym okresie. Wtedy masz gwarancję, że będzie Ci prościej. Jeśli jednak przegapisz ten moment, stracisz swoją szansę na lekki powrót do ćwiczeń. Ma to też swoje dobre strony, ponieważ zasada ta działa również, kiedy regularnie uprawiasz sport. Jeżeli mięśnie są dobrze rozrośnięte, posiadają mnóstwo jąder komórkowych i przyzwyczajasz je notorycznego wysiłku, Twoja kondycja powinna się swobodnie utrzymać!
Nie ma więcej wątpliwości, że pamięć mięśniowa to fakt. Jeżeli potrzebujesz więcej dowodów, wystarczy przyjrzeć się dokładniej codziennemu życiu. Gdyby nie pamięć mięśniowa musielibyśmy kilkakrotnie uczyć się jazdy na rowerze lub rolkach. Przez to, że nasze ciało pamięta, możemy wykonywać codzienne czynności bez problemu, nawet jeśli w niektórych z nich robimy sobie przerwę. Jeżeli pływasz jedynie w okresie letnim, a przez całą zimę nie chodzisz na basen, masz pewność, że po wejściu do wody nie zaczniesz się topić. Przykładów jest więcej, niż sądzisz! Może nim być nawet trzymanie pałeczek.