Odżywki białkowe – po które warto sięgnąć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Białko stanowi podstawowy budulec dla organizmu. Jest jednym z najważniejszych elementów organizmu każdego człowieka, nie tylko aktywnie uprawiającego sport. Czasem nawet  w zbilansowanej diecie ciężko jest dostarczyć odpowiednią ilość tego składnika. Dlatego warto jest sięgnąć po odżywki białkowe, które uzupełnią jego niedobór.

Na rynku istnieje bardzo wiele odżywek białkowych dla sportowców oraz osób uprawiających sporty amatorsko. Odżywki można łączyć z wieloma typami suplementów. Warto wybierać ten z najwyższej półki, by dostarczać do organizmu produkty jakościowo najlepsze.

Rola białka w organizmie

Białko jest podstawowym budulcem wszystkich narządów znajdujących się w organizmie. Wchodzi w skład hormonów, enzymów oraz przeciwciał, a także uczestniczy w procesie przemiany materii. Białka tworzone są przez aminokwasy, które dostarczane są do organizmu w pożywieniu. W organizmie białka zajmują 75% miejsca w tkankach. Dostarczone w jedzeniu białko jest najważniejszym źródłem energii. Ponadto rola białek związana jest z usuwaniem toksyn z organizmu.

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe różnią się między sobą procentem, jaki stanowi czyste białko w suchej masie produktu. Zazwyczaj ilość ta oscyluje pomiędzy 60% a 90%. Najlepiej jest wybierać produkty zawierające najwyższa ilość białka. Dla osób, których tryb życia wymaga minimalnego poziomu aktywności, zalecana ilość białka dziennie to od 1 do 1,5 g białka na kilogram masy ciała. Osoby które prowadzą siedzący tryb życia, nie obciążają swoich mięśni, i nie dochodzi do ich uszkodzeń. Dlatego taka ilość białka jest wystarczająca. Z kolei dla sportowców których poziom aktywności jest bardzo wysoki, zapotrzebowanie na białko zarasta nawet do 4 mg na kg masy ciała. Białko można dostarczyć organizmowi wraz ze spożywanymi produktami spożywczymi. Niestety w produktach najczęściej również znajdują się węglowodany oraz tłuszcze. Chcąc uniknąć przyrostu tkanki tłuszczowej, najlepiej jest dostarczyć do organizmu białko w formie odżywek białkowych.

Po które odzywki białkowe warto sięgnąć

Istnieje kilka podstawowych rodzajów odżywek białkowych, które można przyjmować w okresie przybierania na masie. Najpopularniejsze jest białko serwetkowe, które idealnie stosuje się po treningu, oraz rano w trakcie śniadania. Białko to, wyróżnia się szybką absorpcją przez organizm dlatego powinno być dostarczane zaraz po treningu by wyrównać niedobór białka. Innym przykładem jest kazeina, którą zazwyczaj stosuje się na noc. Jej wchłanianie trwa kilka godzin, aminokwasy są uwalniane stopniowo. Wybierając odżywkę białkową trzeba skupić się na ich przyswajalności oraz zawartość aminokwasów. Białko serwetkowe zwiera sporą ilość aminokwasów BCAA. Są one niezbędne dla osób chcących zbudować beztłuszczową masę mięśni. Z kolei białko serwetkowe ma wpływa na układ odpornościowy organizmu. Zmniejsza także poziom złego cholesterolu we krwi. Najlepiej jest więc wybierać te produkty, które posiadają oba typy białek.