Odżywka przedtreningowa – co to i jak ją stosować?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Odżywka przedtreningowa, tzw. przedtreningówka to suplement, który stosuje się, gdy cierpimy na brak energii lub siły do ćwiczeń. Taka sytuacja może się zdarzyć każdemu sportowcowi, np. z powodu nadmiernego stresu, przepracowania lub stosowania nieodpowiedniej, obciążającej organizm diety.

Odżywka przedtreningowa – co to takiego?

Odżywka przedtreningowa to specjalnie skomponowany suplement dietowy, który ma za zadanie pobudzić do działania i dodać organizmowi energii potrzebnej do ćwiczeń. Przedtreningówki zwiększają wydolność organizmu, jednocześnie zachowując pobudzenie na naturalnym poziomie. Niektóre z nich ułatwiają także spalanie tkanki tłuszczowej podczas treningu. Dzięki zażywaniu przedtreningówek można przygotować organizm do wysiłku fizycznego i osiągnąć lepsze rezultaty treningowe.

Odżywka przedtreningowa – z czego się składa?

Odżywki przedtreningówki składają się z substancji, które stymulując układ nerwowy i zwiększają wytrzymałość w trakcie ćwiczeń. Możemy w nich znaleźć np. kofeinę, która poprawia koncentrację i pobudza do działania.

Inne składniki odżywek przedtreningówek to:

  • aminokwasy BCAA – aminokwasy te hamują reakcje kataboliczne i stymulują reakcje anaboliczne w organizmie,
  • beta-alanina – substancja ta wspomaga regenerację mięśni,
  • kreatyna – kwas ten powiększa ilość cząsteczek ATP w komórkach mięśniowych.

Jak i kiedy stosować przedtreningówki?

Rynek suplementów przedtreningowych rozwija się bardzo dynamicznie i obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych substancji i preparatów. Przedtreningówki takie jak np. różnego rodzaju boostery  należy jednak dawkować w odpowiedni sposób i zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem.

Nie należy stosować dawek większych, niż podaje producent. Nie należy także wybierać składników, na które nasz organizm reaguje źle (dobrym przykładem jest kofeina, która może wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne). Optymalna przedtreningówka pobudzi do działania, a jej efekt będzie się utrzymywać w trakcie treningu, a także po nim, bez szkodzenia zdrowiu.

PAMIĘTAJ: zanim sięgniesz po suplementy dietowe, miej na uwadze, że preparaty te nie mogą być stosowane jako zamienniki dla zbilansowanej diety! Wybieraj zawsze suplementy od doświadczonych sprzedawców i nie ufaj preparatom nieznanego pochodzenia lub takim, które zostały wycofane ze sprzedaży!