(Nie)zwykłe historie – na czym polega fenomen technologii Air Max?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Air Max to obecnie jedna z flagowych i najpopularniejszych linii obuwia firmy Nike, czyli amerykańskiego giganta odzieży sportowej. Kiedy jednak w 1987 roku pierwszy model Nike Air Max wchodził na rynek, był wielką niewiadomą, a pytanie – czy odniesie sukces? – pozostawało bez odpowiedzi. Szybko jedna okazało się, że zainteresowanie tym obuwiem przeszło najśmielsze oczekiwania, a w niektórych krajach pojawiło się wręcz zjawisko „Polowania na Air Maxy”. Kto stoi za sukcesem tych butów? Na jakim budynku wzorowany był ich design? Dlaczego pokochali je ludzie na całym świecie? Zapraszamy do poznania fenomenu Air Max!

Dwóch ojców sukcesu Nike Air Max

„Od pierwszego modelu buty Nike Air Max trudno pomylić z jakimikolwiek innymi. Poduszka powietrzna i przezroczyste okienko w tylnej części buta to elementy charakterystyczne dla całej linii. Dziś nikogo nie szokują, ale w swoim czasie wzbudzały spore emocje. To było niezwykle kontrowersyjne posunięcie, ale jednocześnie zrewolucjonizowało cały świat obuwia sportowego” – uważa Andrea Procopio, Lead Designer w firmie eobuwie.pl. Ojcem designu Air Max był Tinker Hatfield, który z Nike związany był od 1981 roku, a projektowaniem butów zajął się w 1985 roku. Inspiracją przy tworzeniu Air Maxów było dla niego… Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieszczące się w Centrum Pompidou w Paryżu. „Podobnie jak centrum Pompidou odsłania elementy instalacji, tak Hatfield postanowił odsłonić ukrytą dotychczas w podeszwie poduszkę buta”– opowiada Procopio. Sam design to jednak trochę za mało, więc za sukcesem Air Maxów, obok projektanta, stoi również inżynier, czyli Marion Frank Rudy, który przed pracą w Nike związany był z przemysłem lotniczym. Już podczas pracy dla amerykańskiego sportowego giganta opatentował technologię zamykania gazów w poliuretanowych kapsułach, które następnie stanowiły główny element podeszwy Air Maxów.

Buty Nike Air Max

Technologia Air Max – nauka i design w służbie sportowcom

Dzięki zastosowaniu rozwiązania opatentowanego przez Rudy’ego buty Air Max stały się – nomen omen – z marszu jednymi z najlepszych dla sportowców. Warto podkreślić, że gaz w podeszwie nie był wówczas rozwiązaniem nowym, ale w Air Max znacznie zwiększono jego objętość. Zapewniało to świetną amortyzację, pozwalało biegać nawet na twardej, asfaltowej nawierzchni, bez obawy o kontuzje lub przeciążenia. Odpowiednio chronione były stawy, mięśnie i więzadła. Buty były również niezwykle lekkie, a dzięki zastosowaniu na cholewce połączenia skóry naturalnej lub ekologicznej i siateczki, oferowały wyjątkową wytrzymałość oraz wentylację. Od czasu wyprodukowania pierwszych Air Maxów, buty przeszły znaczną ewolucję, ale najważniejsze elementy – poduszki powietrzne i okienka w podeszwie – znajdują się w każdym modelu. – Dodatek ten bezsprzecznie urósł do miana symbolu – stwierdza Procopio. Warto dodać, że symbolu nie tylko w świecie sportu, ale również mody i streetstyle’u.

„Airmaxowe” szaleństwo

Designerska brawura, wyjątkowy styl i komfort sprawiły, że Nike Air Max niemal z miejsca stały się hitem i jednym z najbardziej pożądanych produktów końca lat 80. i początku 90. W niektórych krajach zainteresowanie tym butami było tak duże, że dystrybutorzy i sprzedawcy nie byli w stanie zaspokoić zapotrzebowania, a ceny dostępnych Air Maxów osiągały wręcz astronomiczne wartości. Między innymi w Japonii w pierwszej połowie lat 90. za buty z nowej kolekcji trzeba było płacić nawet 200 dolarów, a za limitowane edycje lub modele już nieprodukowane nawet ponad 1000 dolarów! W kolejkach do sklepów obuwniczych działy się iście dantejskie sceny, a na rynku zaczęło pojawiać się bardzo dużo podróbek, które tylko na pierwszy rzut oka przypominały prawdziwe Air Maxy, w rzeczywistości jednak były fatalnej jakości i tylko zwiększały frustrację z powodu trudności w zakupie oryginalnej pary. Innym bardzo niepokojącym skutkiem był wzrost liczby rozbojów i kradzieży, których ofiarami padali nastolatkowie w butach Nike. Zjawisko to zyskało nawet swoją nazwę – „Air Max Hunting”, czyli „Polowanie na Air Maxy”.

Buty Nike Air Max

Technologia Air Max nie traci na popularności

Technologia Air Max nie była jednak tylko chwilową modą. Nawet dziś to jedna z najpopularniejszych linii obuwia sportowego na całym świecie. Co roku wypuszczane są nowe modele, bardzo często wznawiane są również starsze, które w wielu kręgach stały się wręcz kultowe. Dzięki temu bardzo szerokiemu wyborowi każdy z pewnością będzie w stanie znaleźć Nike Air Max dla siebie. Gdy raz włoży się je na nogi, najprawdopodobniej już nigdy, nie będzie chciało się szukać innych butów sportowych.