Najlepsze ćwiczenia rozciągające

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rozciąganie to niezwykle ważny element każdego treningu. Najlepsze ćwiczenia rozciągające pozwalają na zachowanie jędrności ciała, są także jest idealnym relaksem po zakończonym treningu. Dając sobie chwilę czasu na rozciąganie całego ciała, będziemy pełni energii a nasze ciało odprężone.

Odpowiednio dobrane, najlepsze ćwiczenia rozciągające, wpłyną korzystnie na całe ciało. Poświęcając codziennie kilkanaście minut na ćwiczenia rozciągające zapewnimy sobie elastyczność mięśni, a także sprawność stawów. Oprócz wzmocnienia mięśni, rozciąganie wpływa także na ich odpowiednie odżywiani, ponieważ im mięśnie są bardziej elastyczne, tym więcej substancji odżywczych przyjmują.

Korzyści płynące z ćwiczeń rozciągających

Oprócz wspomnianych wyżej korzyści, stretching pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Rozciągnięte mięśnie stają się bardziej elastyczne, lepiej podtrzymują kręgosłup, co przekłada się na prawidłową postawę. By utrzymać prawidłową postawę ciała, niezbędne są silne mięśnie brzucha. Napięte, tworzą swego rodzaju gorset podtrzymujący cały korpus. Dodanie tych kilku najlepszych ćwiczeń rozciągających pozwala na zmniejszenie napięcia mięśniowego, spowodowanego stresem. Wzmocniony ćwiczeniami na prawidłowe oddychanie, jest idealnym sposobem na odprężenie ciała.

Kiedy najlepiej się rozciągać

Stretching nie powinien być omijany elementy w trakcie ćwiczeń. Niestety, wielu sportowców a także osób amatorsko uprawiających sport, bardzo często opuszcza ten element ćwiczeń. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu braku czasu, a także nie świadomości o korzyściach płynących z rozciągania. Ćwiczenia rozciągające powinny być wykonywane po rozgrzewce, w krótszej formie, oraz po zakończeniu ćwiczeń. Najlepiej połączyć je wtedy z ćwiczeniami relaksującymi.

Bezpieczeństwo rozciągania

Niewłaściwie wykonane ćwiczenia mogą spowodować więcej szkody niż korzyści. By je odpowiednio wykonać, należy się skupić na rozciąganych mięśniach. Nie powinno się rozciągać mięśni na siłę, a stopniowo obserwować reakcje ciała. Dla osób, które do tej pory nie korzystały z ćwiczeń rozciągających, dobrym rozwiązaniem jest stretching statyczny. Polega on na delikatnym, stopniowym rozciąganiu mięśni, aż do momentu odczuwania oporu. W takim rozciąganiu nigdy nie wolno pompować, dociskając i rozluźniające mięśnie. Lepszym rozwiązaniem jest utrzymywanie pozycji przez dłuższy czas, oraz czekanie aż mięśnie rozluźnią się na tyle by pozycję można było pogłębić.

Najlepsze ćwiczenia rozciągające

By rozciągnąć mięśnie pleców, oraz grupy znajdujące się przy kręgosłupie, należy stanąć w lekkim rozkroku, i wyciągnąć do góry ramiona. Wystarczy delikatnie się odchylić do tyłu, by wzmocnić rozciąganie. Dzięki temu ruchowi rozciągają się tak że mięśnie brzucha. Innym przykładem ćwiczeń rozciągających, jest wykonywanie delikatnych skłonów na każdą stronę tułowia. Dobrym ćwiczeniem jest wyciągnięcie ramion poziomo do podłogi, oraz delikatne przekładanie i do tyłu. W ten sposób rozciągnąć mogą się mięśnie klatki piersiowej. Z ćwiczeń które można wykonywać na podłodze, idealne do rozciągnięcia ciała są wszelkiego rodzaju skłonny. Wystarczy usiąść w lekkim rozkroku, i pochylać się do każdej z nóg po kolei, dbając o prosty kręgosłup. Idealnym ćwiczenia rozciągającym całe ciało jest tak zwana pozycja wielbłąda,w której kończy się na kolanach i ramionami podpiera się cały tułów, wyciągając do przodu miednicę. Idealne do rozciągnięcia całego ciała są ćwiczenia polegające na leżeniu na podłodze na plecach, oraz wyciąganiu w tej pozycji równocześnie nóg i rąk.