Najlepsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Ciąża to wspaniały czas, w którym dochodzi do wielu poważnych zmian w organizmie. Czy ćwiczenia są wtedy wskazane? A jeśli tak, to na jakie się zdecydować?

Odrobina ruchu a ciąża

Ruch jest wskazany zawsze. Dzięki niemu czujesz się zdrowo, witalnie i wręcz promiennie. Zawsze warto zdecydować się na rozruszanie ciała, nawet w trakcie ciąży. Ma to wiele zbawiennych skutków np. produkcję endorfin, które wspaniale wpływają na samopoczucie. Ćwiczenia pomogą też na niektóre bóle krzyże, zaparcia, a co więcej, ułatwią Ci późniejszy poród. Jeżeli będziesz uprawiać jakiś sport w czasie ciąży, prościej będzie Ci też zrzucić zbędne kilogramy. Może nawet nie być ich tak dużo do zredukowania, jak myślałaś! Wiesz już więc, że w ciąży poruszać się warto, ale co robić, żeby zbytnio się nie forsować i przypadkiem nie zaszkodzić sobie ani dziecku?

Ciągłe zmiany

Najważniejszy przy podejmowaniu ćwiczeń w trakcie ciąży jest uświadomienie sobie, że nieraz można odpuścić. Nie musisz dawać z siebie 100%. W Twoim organizmie zachodzą ciągłe zmiany. Zmieniasz się fizycznie, a w dodatku co ruch wybucha nowa bomba hormonów! To naturalne oraz intensywnie przeżycie, dlatego nie zawsze musisz mieć siły na wykonywanie wszystkich ćwiczeń. Jeśli czujesz, że nie dajesz rady, masz zawroty głowy lub skurcze macicy, odpuść. Pozwól sobie złapać oddech.

Sportem idealnym dla Pań w ciąży jest przede wszystkim basen. Może to być zwykłe pływanie lub aqua aerobic. Atutem tego rodzaju ćwiczeń jest to, że kobieta nie czuje swojej wagi, kiedy jest w wodzie. Przez to ćwiczenia przychodzą łatwiej i są bezpieczne. Jeżeli jednak basen nie przypadł Ci do gustu, zawsze możesz wybrać się na fitness. Kluby coraz częściej mają w swojej ofercie ćwiczenia przygotowane specjalnie dla ciężarnych. Pomogą Ci one zachować kondycję, świetnie przygotują Cię do porodu i podziałają kojąco na obciążone plecy czy stawy.

Zdrową i pozbawioną ryzyka aktywnością fizyczną są również spacery. Zasugeruje Ci je każdy lekarz. Nie obciążają one zbyt mocno Twojego organizmu i możesz na nie chodzić w każdym miesiącu ciąży. Od Ciebie zależy ich intensywność, a żeby je urozmaicić, kup sobie specjalne kijki do nording walkingu. Ta dziedzina sportu może nie wyglądać zbyt wyczynowo, ale odpowiednie korzystanie z kijków potrafi doprowadzić do znacznego przyspieszenie pulsu. Przez odciążenie stawów oraz kręgosłupa uzyskasz naprawdę dobre tempo. Jeżeli odpowiednio zsynchronizujesz ruchy rąk i nóg z pewnością spalisz zbędne kalorie i zachowasz wyśmienitą formę przez całą ciążę.

Różne ćwiczenia, w różnym trymestrze

Ćwiczenia pomogą Ci przygotować się do wielkiego wydarzenia w życiu Twoim i Twojej rodziny, ale pamiętaj, że aktywność fizyczna zależy również od trymestru w jakim aktualnie jesteś. Tak więc na początku ciąży, możesz wykonywać nieco cięższe ćwiczenia, lecz później postaw na te mniej intensywne. W ten sposób nie wyrządzisz krzywdy sobie ani dziecku. Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze!