Nadmiar białka niszczy nerki!

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Istnieje przekonanie, że co za dużo, to niezdrowo. Każdy żywy organizm potrzebuje zachowania odpowiedniej równowag w celu prawidłowego funkcjonowania. Ilość białka w diecie powinna wynosić tyle, ile akurat nasz organizm potrzebuje.

Przypadki przedawkowania zdarzają się bardzo rzadko w przypadku ludzi spożywających codziennie sery czy jogurty. Inna sytuacja ma miejsce, kiedy kulturyści wspomagają się preparatami białkowymi w nieodpowiednich ilościach. Ale czy nadmiar białka niszczy nerki? Często sportowcy nie posiadają odpowiedniej wiedzy i są zdania, że im więcej spożywają białka to szybciej im urosną mięśnie.

Nadmiar białka w organizmie

Zbyt duże ilości spożywanego białka nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Za metabolizm białka odpowiadają między innymi nerki. Dzienna norma dla osoby dorosłej to 120-270g. Ta ilość białka ulega wymianie i wbudowaniu w tkanki, które na nowo powstają. Nadmiar białka ma wiele negatywnych skutków. Zaczynając od zaburzenia procesu zwanego utlenianiem leucyny (aminokwas mięśniowy), aż po poważne choroby związane z brakiem innych składników. W momencie, kiedy w organizmie jest za dużo białka dochodzi do wymuszonej produkcji aminokwasów. Rozkład białek ma miejsce w wątrobie, a nerki mają za zadanie usuwanie produktów metabolizmu, w tym głównie azotu. Wówczas nerki wykonywać muszą pracę ponad swoje możliwości, a to prowadzi do ich szybkiej dysfunkcji. Większa ilość białka, to większe obciążenie dla nerek, czyli można uważać, że jednak nadmiar białka niszczy nerki.

Aspekt zdrowotny

Jak sytuacja wygląda z punktu działania organizmu? W jaki sposób nadmiar białka niszczy nerki? Mocznik jest produktem przekształcania aminokwasów w naszym organizmie. Kiedy mocznik jest nadprodukowany, zakwasza się organizm, a to działa na nerki negatywnie. Kiedy nasz organizm jest zbyt zakwaszony, naturalnie chce wyrównać PH ustroju i wówczas wykorzystuje do tego celu wapń. Nadmierne wydzielanie wapnia nie może przyczynić się do osteoporozy, ale także zwiększa się prawdopodobieństwo powstawania kamieni w układzie moczowym. W podobny sposób powstają nowotwory, które do swojego wzrostu potrzebują białka, krzemu, cukrów i innych budulców. W przypadku, gdy mamy problemy zdrowotne z nerkami, warto zwrócić uwagę na ilość spożywanego białka, gdyż za dużo jego spożywanie może przyczynić się do pogorszeniu w ich funkcjonowaniu. Diety wysokobiałkowe, które są bardzo popularne mogą przyczynić się do zaburzenia w ich funkcjonowaniu, a w ostateczności do ich niewydolności.