Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Istnieje przekonanie, że co za dużo, to niezdrowo. Każdy żywy organizm potrzebuje zachowania odpowiedniej równowag w celu prawidłowego funkcjonowania. Ilość białka w diecie powinna wynosić tyle, ile akurat nasz organizm potrzebuje.
Przypadki przedawkowania zdarzają się bardzo rzadko w przypadku ludzi spożywających codziennie sery czy jogurty. Inna sytuacja ma miejsce, kiedy kulturyści wspomagają się preparatami białkowymi w nieodpowiednich ilościach. Ale czy nadmiar białka niszczy nerki? Często sportowcy nie posiadają odpowiedniej wiedzy i są zdania, że im więcej spożywają białka to szybciej im urosną mięśnie.
Zbyt duże ilości spożywanego białka nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Za metabolizm białka odpowiadają między innymi nerki. Dzienna norma dla osoby dorosłej to 120-270g. Ta ilość białka ulega wymianie i wbudowaniu w tkanki, które na nowo powstają. Nadmiar białka ma wiele negatywnych skutków. Zaczynając od zaburzenia procesu zwanego utlenianiem leucyny (aminokwas mięśniowy), aż po poważne choroby związane z brakiem innych składników. W momencie, kiedy w organizmie jest za dużo białka dochodzi do wymuszonej produkcji aminokwasów. Rozkład białek ma miejsce w wątrobie, a nerki mają za zadanie usuwanie produktów metabolizmu, w tym głównie azotu. Wówczas nerki wykonywać muszą pracę ponad swoje możliwości, a to prowadzi do ich szybkiej dysfunkcji. Większa ilość białka, to większe obciążenie dla nerek, czyli można uważać, że jednak nadmiar białka niszczy nerki.
Jak sytuacja wygląda z punktu działania organizmu? W jaki sposób nadmiar białka niszczy nerki? Mocznik jest produktem przekształcania aminokwasów w naszym organizmie. Kiedy mocznik jest nadprodukowany, zakwasza się organizm, a to działa na nerki negatywnie. Kiedy nasz organizm jest zbyt zakwaszony, naturalnie chce wyrównać PH ustroju i wówczas wykorzystuje do tego celu wapń. Nadmierne wydzielanie wapnia nie może przyczynić się do osteoporozy, ale także zwiększa się prawdopodobieństwo powstawania kamieni w układzie moczowym. W podobny sposób powstają nowotwory, które do swojego wzrostu potrzebują białka, krzemu, cukrów i innych budulców. W przypadku, gdy mamy problemy zdrowotne z nerkami, warto zwrócić uwagę na ilość spożywanego białka, gdyż za dużo jego spożywanie może przyczynić się do pogorszeniu w ich funkcjonowaniu. Diety wysokobiałkowe, które są bardzo popularne mogą przyczynić się do zaburzenia w ich funkcjonowaniu, a w ostateczności do ich niewydolności.