Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Moda na bieganie zagościła w Polsce już dobrych kilka lat temu. Codziennie możemy zauważyć biegających ludzi w parkach czy lasach. Skąd ta moda na bieganie w naszym kraju?
Jogging cieszy się ogromną popularnością. Ale czy jest to rzeczywiście przyjemność czy presja ulegania modzie? Statystyki GUS-u pokazują, że dla większego grona sport to czysta przyjemność. Bieganie jest związane z formą spędzania wolnego czasu. A co za tym idzie dużo mówi się o bieganiu w mediach. Bieganie daje fantastyczne efekty jeśli chodzi o wygląd naszego ciała. Natomiast momentami bieganie staje się czymś trendy, fajnym. I wiele osób odczytuje taki przekaz następująco: „nie będę biegać, to nie będę trendy, fajny”. Współczesna kultura ewoluuje, gdyż bieganie przez ekspertów uważane jest coraz bardziej za element naszego życia, który poprawia nasze zdrowie. Zdania są podzielone co do samego biegania. Jedni uważają, że zapewnia samodyscyplinę, z kolei inni, że daje niezależność i upragnioną wolność. Bieganie to taka aktywność fizyczna, którą możemy uprawiać sami. Wystarczy wyjść z domu.
Media umiejętnie zachęcają do pokonywania własnych barier. Bo panuje ideologia, która mówi, że sukces zależy wyłącznie od nas, od naszego wysiłku. Kampanie promują, że bieganie jest dla każdego. Że w każdym wieku można biegać. Ale czy aby na pewno? Wiele ludzi nie patrzy na swoje zdrowie bądź możliwe kontuzje. Wielu lekarzy podkreśla, że bieganie nie jest dla każdego. Ludzie wzajemnie się motywują i napędzają, ale nie można z tym przesadzać. Odpowiednie obuwie to postawa. Ważne, aby nasze obuwie amortyzowały uderzenia i nie przenosiły drgań na stawy i ścięgna. Jeśli mamy źle dobrane obuwie, to kontuzja może się już pojawić po kilku tygodniach biegania. Biegania powinny unikać osoby otyłe ze względu na duże obciążenie stawów i mięśni w czasie biegania. Lepiej najpierw schudnąć i później zacząć biegać. Rozpocząć można od długich spacerów. Osoby przewlekle chore powinny unikać tej aktywności fizycznej. Na przykład przy wrodzonej wadzie serca może to być bardzo niebezpieczne. Dlatego przed rozpoczęciem biegania należy zrobić badania, aby być pewnym czy możemy uprawiać ten rodzaj sportu. Często słyszymy w mediach, że ktoś zmarł podczas biegania. Najczęściej dlatego, bo nie był zdiagnozowany wcześniej pod względem kardiologicznym. Osoby z innymi dolegliwościami powinny znać granice, tego na ile mogą sobie pozwolić. Na przykład osoba chorująca na cukrzycę powinna pamiętać, że bieganie powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, a to może przyczynić się do omdlenia lub śmierci.