Maski antysmogowe do biegania – wyposaż się na zimę!

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Bieganie w okresie jesiennym i zimowym ma wiele zalet, ale też i posiada pewne wady. Jedną z nich jest fakt, że powietrze w sezonie od późnej jesieni do wczesnej wiosny jest gorszej jakości. W takiej sytuacji mogą się przydać maski antysmogowe do biegania. Co warto o nich wiedzieć?

Po co nam maski antysmogowe do biegania?

Zima to czas wzmożonego okresu smogu. Mimo to wielu biegaczy decyduje się na treningi, nie tylko letnią porą. Aby nie ryzykować oddychania gorszym powietrzem, najlepiej wyposażyć się na ten czas w maski antysmogowe do biegania. Dlaczego to takie ważne? Zawarte w smogu substancje mogą przyczynić się do rozwoju chorób nowotworowych, wpływają one także negatywnie na funkcjonowanie wielu różnych układów – począwszy od oddechowego, przez układ krążenia, do układu nerwowego.

Co możemy znaleźć w powietrzu? Przede wszystkim dwutlenek siarki, tlenek węgla, dwutlenek azotu, a także pył zawieszony PM10 (w którym można znaleźć takie zanieczyszczenia jak arsen, kadm, czy nikiel). Jeśli chcemy zadbać o zdrowy trening, najlepiej śledzić komunikaty o jakości powietrza i reagować na nie na bieżąco.

Jak używać maski antysmogowej?

W przypadku, gdy jakość powietrza jest zła, warto wyposażyć się w maskę antysmogową. Dotyczy to nie tylko biegaczy, ale także rowerzystów i osób, które spędzają zimą dużo czasu na zewnątrz, np. spacerując z psem. Te grupy osób są szczególnie narażone na niebezpieczne substancje zawarte w powietrzu, ponieważ podczas wysiłku fizycznego przyswajają je w dużych ilościach. Z każdym zaczerpniętym w trakcie aktywności fizycznej oddechem!

Ile kosztują maski antysmogowe do biegania?

Koszt zakupu certyfikowanej maski smogowej to około 150 – 200 złotych. W tej cenie otrzymamy maski antysmogowe do biegania wyposażone w niezbędne filtry, które będą blokować małe cząsteczki zanieczyszczeń i nas przed nimi chronić. Filtry te należy regularnie wymieniać, zgodnie z wytycznymi producenta maski smogowej.

Poza zanieczyszczeniami, maski antysmogowe mogą także chronić przed dymem papierosowym, bakteriami, grzybami, a nawet pierwotniakami, wiele zależy od tego, jaki model wybierzemy. W przypadku osób, które aktywnie trenują, bez względu na porę roku, najlepiej wybrać maskę sportową. Jest ona przystosowana specjalnie do tego, by w niej trenować. Niektóre maski posiadają nawet specjalne elementy odprowadzające wilgoć, tak, by trening w masce był jak najbardziej komfortowy.