Masaż po treningu – od czego zacząć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Każdy sportowiec wie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Masaż po treningu to dobry nawyk, który pozwala uniknąć przemęczenia organizmu i kontuzji po intensywnym wysiłku fizycznym. Jak zacząć przygodą z tą formą masażu?

Masaż po treningu – dlaczego warto?

Masaż sportowy powinien być stosowany po to, by zregenerować mięśnie i zwiększyć przepływ krwi w organizmie po serii intensywnych ćwiczeń fizycznych. Taki zabieg może być przeprowadzony przez profesjonalnego fizjoterapeutę lub samodzielnie, jeśli sportowiec wie jak masować ciało.

Klasyczne, długie masaże są stosowane raz na tydzień, natomiast krótsze formy, tzw. masaż sportowy, mogą być wykonywane po każdym treningu. Każda aktywność fizyczna przyczynia się do obciążenia naszego organizmu. Masaż to świetny sposób na przywrócenie równowagi, odreagowanie stresu i zrelaksowanie całego ciała.

Dowiedziono, że u osób stosujących po treningach masaże siła mięśni jest większa, poprawie ulegają również receptory odpowiedzialne za czucie głębokie. Badania pokazały, że masaż wpływa korzystnie na parametry po treningowe, ma także dobroczynny wpływ na regenerację układu mięśniowego. Dodatkowe zalety to pozytywny wpływ na psychikę, tkankę łączną w organizmie, układ pokarmowy, układ nerwowy oraz skórę. Jak zacząć przygodę z masażem?

Masaż po treningu – jak zacząć przygodę z masażem?

Masaż po treningu powinien być praktykowany nie tylko przez zawodowych sportowców, ale także przez amatorów. Jednym z przyrządów, które mogą być pomocne w masowaniu i warto się w nie wyposażyć, są rollery do masażu. To przyrząd, dzięki któremu można wykonać samodzielnie krótszą formę masażu, tzw. automasaż mniejszych powierzchni ciała. Przepracowane mięśnie kończyn dolnych i górnych należy masować około 10 – 15 minut. Rollery można także wykorzystać do rozluźnienia mięśni przykręgosłupowych.