Masa czy redukcja na początek?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Na początku poważniejszych „zabaw”z siłownią każda osoba przechodzi okres, w którym chce, aby treningi przynosiły znacznie więcej satysfakcji poprzez widoczne efekty. Pojawia się więc pytanie-rozpocząć od masy czy od razu przejść do redukcji? W tym artykule przybliżymy, czym tak naprawdę jest masa i redukcja oraz co wybrać jako pierwsze, aby było adekwatne do stanu naszej sylwetki i obranego wcześniej celu.

Po pierwsze-ocena wyglądu i wyznaczenie celu

Jeśli należymy do osób szczupłych, a naszym treningom przyświeca cel zwiększenia naszej wagi, wówczas niezbędnym na sam początek będzie wybranie kształtowanie masy. Pozwoli nam to zwiększyć poziom tkanki tłuszczowej i dzięki temu da nam to możliwość i podstawę do kształtowania w późniejszym etapie masy mięśniowej. Jeśli natomiast jesteśmy osobą puszystą, która posiada znaczną ilość masy mięśniowej, wówczas decydowanie się na rozpoczęcie od masy byłoby pomysłem zupełnie nietrafionym i błędnym. Wszystko zależy więc od stanu wyjściowego naszego ciała oraz jego wyglądu.

Dla kogo masa?

Na masę na pewno powinny zdecydować się osoby, których obwód brzucha nie przekracza obwodu klatki piersiowej, a poziom tkanki mięśniowej nie przekracza dwudziestu do dwudziestu pięciu procent. Masowanie powinno zostać wybrane również przez osoby, które przez dłuższy czas nie rozstawały się z redukcją i ich poziom masy mięśniowej uległ w znacznym stopniu obniżeniu. Ponowne przejście na redukcję w takim przypadku jest możliwe, ale dopiero po odbudowie masy mięśniowej.

Kiedy można rzeźbić?

Rzeźbić powinniśmy w momencie, gdy odwrotnie jak w przypadku masy-obwód klatki piersiowej jest mniejszy niż obwód brzucha, a poziom tkanki tłuszczowej przekracza dwadzieścia, dwadzieścia pięć procent. Najwyższy czas na rzeźbę występuje również u osób, które bardziej niż na osoby ćwiczące, wyglądają na osoby po prostu… puszyste. Może to być spowodowane zbyt długim czasem spędzonym na masie. Warto wiedzieć, że kolejne etapy ćwiczeń i budowania mięśni będą polegały na ciągłym przeskakiwaniu z masy na redukcję i odwrotnie, w zależności od naszych aktualnych na daną chwilę proporcji oraz stanu naszego ciała włącznie z ilością tkanki zarówno mięśniowej, jak i tłuszczowej w ciągu danego okresu.