Który masaż jest lepszy: przed czy po treningu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Chcesz zadbać o swoje mięśnie, stawy i kręgosłup? Dowiedz się który masaż będzie dla Ciebie efektywniejszy – przed czy po treningu.

Idąc za Wikipedią, definicja masażu przedstawia się następująco:

Masaż to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek. Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką. Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne, przeciwobrzękowe lub przygotowywać mięśnie do wysiłku.

Właśnie ten ostatni cel sobie omówimy po krótce. Jakie są działania masażu?

Zdrowotne właściwości masażu

Zabieg ten poprawia ukrwienie w mięśniach i skórze, co daje lepszą przemianę materii właśnie w tych tkankach. Lepsze ukrwienie to znaczy lepsze odżywienie, polepszenie elastyczności mięśni oraz więzadeł lub torebki stawowej. Masaż nie może obyć się tylko na brzuścach mięśniowych, ale muszą być opracowywane również ich przyczepy, torebki stawowe oraz przyległe więzadła. Jeżeli dobrze zostanie wykonany masaż, to uzyskamy większą mobilność w stawach (a chyba nie chcemy mieć przykurczów i zmniejszonej ruchomości?).

Oprócz poprawy metabolizmu w mięśniach masaż doskonale wpływa na pobudzenie lub uspokojenie układ nerwowego (w zależności jaki efekt chcemy uzyskać w danym momencie). Współpraca z dobrym fizjoterapeutą-masażystą naprawdę może poprawić efekty treningu.

Przed czy po treningu?

Wykonanie tego rodzaju zabiegu przed treningiem lub startem pozwala na rozgrzanie mięśni i więzadeł oraz uelastycznienie tych struktur. Jest to element rozgrzewki mający na celu prewencję uszkodzeń podczas uprawiania sportu.

Masaż wykonywany po wysiłku lub treningu pomaga odprowadzić produkty przemiany materii, polepszyć ukrwienie w dystalnych częściach naszego ciała, wspomóc układ limfatyczny oraz zapobiegać kontuzjom i bólom mięśniowych dnia następnego.

Warto korzystać z usług dobrego fizjoterapeuty co najmniej raz w tygodniu, aby sprawdził swoim okiem i dotykiem czy trening idzie w dobrym kierunku. W razie wystąpienie urazu, pomoże szybciej wrócić do formy i „ustawić” ciało jak należy. Słynne powiedzenie mówi nam: „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego profilaktycznie bądź w kontakcie z dobrym fizjoterapeutą. Jeśli nic nie będzie do naprawy, to zrobi masaż, co pomoże w regeneracji i poprawi samopoczucie.