Niektóre zioła i rośliny łąkowe mają wiele leczniczych właściwości, na przykład przyspieszają metabolizm i wspomagają odchudzanie oraz spalanie tłuszczu. Które zioła odchudzają? Zapraszamy do lektury po więcej informacji!
Które zioła odchudzają? Poznaj przepis na napary podkręcające metabolizm
Picie domowych naparów z suszonych ziół może wspomóc w walce z otyłością. Niektóre mieszanki działają moczopędnie, pobudzają system trawienny i łagodzą niestrawność. Inne stymulują żołądek i wspomagają usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Które zioła odchudzają? Oto przepis na najlepsze napary podkręcające metabolizm
1Napar z fiołka trójbarwnego
Fiołek trójbarwny to ziele, które działa na organizm odtruwająco i poprawia przemianę materii. Jak przygotować napar? Zalej 2 szklankami wrzątku 2 łyżki suszonego ziela i gotuj 5 minut pod przykryciem. Odcedź, a następnie pij dwa razy dziennie po szklance.
2Herbatka z lubczyku lekarskiego
Lubczyk lekarski działa lekko moczopędnie i pobudza do pracy układ trawienia. Herbatki z lubczyku mogą załagodzić wzdęcia i wyleczyć niestrawność oraz ból brzucha. Jak przyrządzić herbatkę z lubczyku? Zalej łyżkę suszu szklanką wody i postaw na ogniu. Podgrzewaj pół godziny, nie dopuszczając do wrzenia. Przecedź i pij 3 razy dziennie po jednej łyżce stołowej.
3Napar z mięty pieprzowej
Mięta reguluje procesy trawienia i poprawia pracę żołądka oraz jelit. Można ją także stosować przy bólach brzucha. Aby przyrządzić leczniczy napar, zalej łyżkę suszu gorącą wodą i odstaw na 10 minut pod przykryciem. Pij 2- 3 razy dziennie po szklance.
Które zioła odchudzają – zioła wspomagające pracę układu pokarmowego
Poza wymienionymi powyżej, zioła, które wspomagają odchudzanie, to także:
- Yerba Mate
- Łopian
- Rozmaryn
- Bazylia
- Oregano
- Mniszek pospolity
- Poziomka pospolita
- Skrzyp polny
- Szałwia lekarska
- Cząber
- Majeranek
Do pobudzenia pracy układu pokarmowego mogą być również stosowane: estragon (który działa żółciopędnie), imbir (na bóle żołądka), chilli (pobudza procesy trawienne), owoc jałowca, korzeń lukrecji oraz owoc kolendry (działanie rozkurczające).
Uwaga: przy przyrządzaniu naparów pamiętaj, by nie zalewać ziół wrzącą wodą, tylko trochę odczekać po jej zagotowaniu. Nie należy również przesadzać z ilością pitych naparów. Zioła o właściwościach moczopędnych można spożywać maksymalnie 3 razy dziennie, w postaci 1 szklance naparu.