Kółko do ćwiczeń – niezbędny sprzęt w domowej siłowni

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W czasach, kiedy nie ma nic cenniejszego niż czas, aktywność fizyczna nabiera nowego wymiaru. Popularne siłownie czy fitness kluby zamieniane są coraz częściej na ćwiczenia online, trening na świeżym powietrzu czy domowe siłownie. Pierwszą rzeczą, której potrzebujesz, by stworzyć domową siłownię jest kilka metrów kwadratowych wolnej podłogi. Strefa treningowa może mieścić się w przedpokoju, na tarasie, poddaszu lub w piwnicy. Nie musisz wstawiać tam od razu całego wyposażenia strefy cardio czy maszyn do treningu siłowego. Duże sprzęty np. bieżnię czy atlas z powodzeniem zastąpisz małymi akcesoriami takimi jak: hantle, kółko do ćwiczeń i skakanka.

Zalety domowej siłowni

  • Oszczędzaj pieniądze! Posiadając domową siłownię nie musisz kupować kosztownych karnetów. Wyposażasz strefę treningową raz, a potem korzystasz do woli!
  • Oszczędzaj czas! Planujesz po pracy „podskoczyć” na siłownię, żeby zrobić szybki trening, a dojazd i powrót trwają trzy razy dłużej? Dzięki domowej siłowni nie musisz nigdzie dojeżdżać – po prostu wstań z kanapy i przejdź do pokoju obok.
  • Ćwicz kiedy chcesz! Nieocenioną zaletą posiadania siłowni w czterech ścianach jest możliwość wykonania treningu o dowolnej porze. Możesz również podzielić aktywność na kilka części. Poranna joga i wieczorny trening siłowy? Czemu nie!
  • Ćwicz jak chcesz! Możliwość dostosowania treningu i posiadanego sprzętu do własnych potrzeb to jedna z ważniejszych zalet. Nie musisz już krążyć po siłowni w poszukiwaniu wolnych hantli – masz własne!

Kółko do ćwiczeń – jak ćwiczyć nie tylko mięśnie brzucha

Kółko do ćwiczeń to nic innego jak niewielkie koło (czasem dwa obok siebie) z uchwytami po bokach. Zwane również ab wheel lub kółkiem do treningu brzucha. Niech nie zmyli Cię jego niepozorny wygląd. Ćwiczenia przy użyciu ab wheel są trudne i przeznaczone dla osób, które mają silne mięśnie brzucha i mięśnie głębokie stabilizujące kręgosłup. Ze względu na możliwość kontuzji odcinka lędźwiowego kręgosłupa, absolutnie nie powinny z niego korzystać osoby początkujące. Wykorzystując je w treningu wzmocnisz mięśnie brzucha, pleców i barków.

Podłóż matę pod kolana, przyjmij pozycję klęku podpartego i chwyć rękoma za uchwyty. Napnij mocno mięśnie głębokie i zacznij przesuwać kółko do ćwiczeń do przodu do momentu kiedy ręce będą w linii kręgosłupa. Potem wróć do pozycji wyjściowej. Osobom o niższym „stopniu wtajemniczenia” zaleca się płytsze odwodzenia oraz korzystanie z kółka z podkładką i taśmą ograniczającą zakres ruchu.

Szukasz alternatywy dla ćwiczeń z kółkiem? Możesz wykonywać wznosy i odwodzenia trzymając koło. Roller stanie się obciążeniem, z pomocą którego wykonasz trening barków, ćwiczenia na biceps, triceps lub stabilizację obręczy barkowej.

Akcesoria i sprzęty do domowej siłowni

Szukając sprzętów niezbędnych w domowej siłowni kieruj się ich funkcjonalnością, uniwersalnością i łatwością przechowywania. Co musisz posiadać w domowej siłowni?
– Skakanka – Idealna do rozgrzewki, treningu interwałowego czy treningu cardio.
– Hantle – Najlepiej jeśli będą miały możliwość zmiany obciążenia. Dzięki nim wykonasz trening barków, przedramion, nóg i pośladków.
– Mata – Powinna być wytrzymała i antypoślizgowa.
– Zestaw gum – Krótkie, długie lub obręcze. Idealne do treningu pleców, barków czy nóg. Zapewniają dodatkowy opór, dzięki czemu są idealnym towarzyszem treningów wzmacniających.

Dostępność oraz niewielkie ceny sprzętu i akcesoriów treningowych sprawiają, że ćwiczenia w czterech ścianach stają się powszechnie dostępne, niezwykle łatwe i przyjemne. Nie szukaj wymówek – szukaj rozwiązań, które pomogą Ci osiągnąć cel!