Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Sterydami nazywamy leki steroidowe o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Są w wielu chorobach niezastąpionymi preparatami w leczeniu dzieci i dorosłych.
Leki sterydowe mają szeroki zakres działania. Podaje się je, jako leki przeciwzapalne. Niestety mają wiele skutków ubocznych, dlatego podaje je się kiedy korzyści, które wynikają z przyjmowania przeważają nad tymi skutkami ubocznymi. Podczas skaleczenie lub infekcji wydziela się duża ilość kortyzolu (naturalny steryd), który ma za zadanie zatrzymanie stanu zapalnego. Jest to osiągalne w momencie hamowania produkcji przeciwciał i wytwarzania substancji prozapalnych, jak na przykład cytokin. Sterydy pomagają w leczeniu chorób alergicznych, w przypadkach astmy oskrzelowej, chorób układu krwionośnego, nowotworów oraz miejscowo przy schorzeniach skóry. Sterydy znajdują też zastosowanie przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Stosowanie tej grupy leków powinno być ostatecznością oraz w małych dawkach i nie przez dłuższy czas. Czy to sterydy czy inne leki, każdy z nich może powodować działanie nie pożądane. Dlatego tak ważna jest kontrola lekarska oraz regularne wykonywanie badań. Sterydy często są mylone z anabolikami stosowanymi przez sportowców chcących zwiększyć swoją masę mięśniową. Ta grupa sportowców chce w krótkim czasie uzyskać duży przyrost tkanek mięśniowych kosztem własnego zdrowia. Z kolei przy leczeniu stosuje się kortykosterydy.
Można przedstawić działanie sterydu na przykładzie zapalenia płuc. To zapalenie jest naturalną reakcją obronną organizmu na bakterie. Ale gdy dochodzi do momentu, gdzie naciek w płucach jest zbyt duży, wówczas zmniejsza się ich pojemność i następuje hamowanie przenikania tlenu do krwi. Skurcz oskrzeli jest odpowiedzią na stan zapalny organizmu. Chory zaczyna odczuwać duszności. W takiej sytuacji jest potrzebny lek sterydowy, który spowoduje zmniejszeni stanu zapalnego. Co jest najważniejsze podczas stosowania sterydów:
Do leków zawierających kortyzol, kortyzon i hydrokortyzon można zaliczyć: hydrokortyzon, prednizon, metyloprednizolon oraz deksametazon. Jak już wspomniano leki te stosuje się, kiedy celem jest stłumienie silnego stanu zapalnego, opanowanie choroby zapalnej lub zapobieganie reakcjom anafilaktycznym. Jak widzimy leki sterydowe mają szerokie zastosowanie w różnego rodzaju schorzeniach i tylko lekarz może w bezpieczny sposób ustalić dawkę oraz czas przyjmowania preparatu.