Kiedy ćwiczyć? Która pora jest najlepsza?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Która pora dnia jest najlepsza na trening? Kiedy ćwiczyć, by odnieść satysfakcjonujące efekty? Dowiedz się, jak ćwiczyć zdrowo! Zapraszamy do lektury!

Jak często ćwiczyć?

Intensywność ćwiczeń zależy od rodzaju treningu oraz poziomu zaawansowania osoby ćwiczącej. Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z aktywnym trybem życia, nie powinny się forsować, by nie narazić ciała na kontuzje. Zarówno biegi, jak i ćwiczenia siłowe powinno się zacząć od niewielkich, powtarzanych systematycznie serii. Optymalna częstotliwość treningów to około 2 – 3 razy w tygodniu, w zależności od dyscypliny, która nas interesuje.

Aby zdrowo ćwiczyć, organizm powinien być stopniowo przyzwyczajany do treningu. Warto przeplatać ćwiczenia typowo siłowe z ćwiczeniami rozciągającymi, a bieg z marszem i stopniowo wydłużać treningi. Przed treningiem należy każdorazowo wykonać rozgrzewkę, by zapobiec kontuzjom!

W domu, czy na siłowni, gdzie lepiej?

Ćwiczenia fizyczne można wykonywać zarówno w domowym zaciszu, jak i w profesjonalnym klubie fitness lub na siłowni. Wiele zależy od naszych potrzeb, rodzaju treningu i tego, czy potrzebujemy motywacji, czy sami jesteśmy w stanie zmotywować się do ćwiczeń. Do większości aktywności fizycznych nie jest potrzebny profesjonalny ani drogi sprzęt. Taki trening jak kalistenika, crossfit czy aerobik można z powodzeniem wykonywać w domu lub na świeżym powietrzu. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z intensywnym treningiem, warto zasięgnąć porady specjalisty lub ćwiczyć w większej grupie o podobnej kondycji i poziomie wytrzymałościowym.

Która pora dnia jest najlepsza na aktywności fizyczne?

Tak naprawdę każda pora jest dobra na trening. Poranne ćwiczenia poprawiają nastrój, poprawiają metabolizm i dodają energii na cały dzień, z kolei wieczorny trening pozwala pozbyć się stresu, odprężyć ciało i umysł oraz ćwiczyć więcej i szybciej bez ryzyka kontuzji (ponieważ  mięśnie są już rozgrzane po całym dniu). Dobrą porą na trening są godziny popołudniowe, to czas, gdy można sobie pozwolić na intensywne ćwiczenia, ciało jest rozgrzane i można pobudzić metabolizm po spożytym wcześniej obiedzie.

Poranne ćwiczenia sprawdzają się lepiej w przypadku osób, którym zależy na efektownym spalaniu tłuszczu, ale narażają ćwiczącego na kontuzje. Ćwiczenia rano nie są zalecane dla osób starszych, nie należy również ćwiczyć na czczo, ponieważ zamiast spalać tłuszcz, spalane są nasze mięśnie! Na pół godziny przed rozpoczęciem treningu warto przekąsić coś lekkiego, na przykład kanapkę, banana, energetyczny koktajl lub baton.