Kiedy ćwiczenia po ciąży?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Poród to wielki wysiłek fizyczny dla każdej kobiety. Jego przebieg to sprawa zupełnie indywidualna, a ciało nie wygląda po nim zupełnie tak sam. Dowiedz się, kiedy i jakie ćwiczenia wprowadzić po porodzie, aby wyglądać i czuć się świetnie.

Odpowiedni moment

Większość kobiet ma ochotę rzucić się w wir ćwiczeń zaraz po ciąży. Nie jest to jednak możliwe z dnia na dzień. Twój organizm po takich zmianach, jakie niesie z sobą sama ciąża oraz wysiłku związanym z porodem, potrzebuje trochę czasu na dojście do siebie. Mówi się, że dobrym momentem na ćwiczenia po ciąży jest 6 tydzień po porodzie.  Może się to jednak różnić w zależności od samopoczucia. Dlatego najlepiej jest poradzić się w tej gestii lekarza, który określi, czy teraz jest dobry moment na ćwiczenia po ciąży.

Nie bądź też sobie siebie surowa. Daj sobie dni na odpoczynek oraz cieszenie się macierzyństwem. Wreszcie możesz wziąć swojego malucha w ramiona i spędzić czas w rodzinnym gronie. Nie trać tych chwil przedwcześnie. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie usiedzieć na miejscu, wyjść na spacer. To bardzo dobra forma aktywności fizycznej na początek.

Ćwiczenia po ciąży – zalety i pomysły

Ćwiczenia po ciąży bezdyskusyjnie pomogą Ci wrócić do kondycji po ciąży. Dzięki nim wzmocnisz też mięśnie brzucha, a Twoje samopoczucie zdecydowanie się poprawi. W czasie ćwiczeń uwalniają się bowiem endorfiny, czyli hormon szczęścia. Jeżeli czujesz się też zestresowana, ćwiczenia pomogą Ci ten stres rozładować.

Pamiętaj jednak, żeby się nie forsować i wykonywać bezpieczne ćwiczenia. Pij dużo wody i nie narzucaj sobie szaleńszego tempa, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Dobrym pomysłem jest wybranie się na fitness pod okiem instruktora i zasygnalizować mu, że kilka tygodni temu urodziłaś dziecko. Będzie wówczas zwracał szczególną uwagę na Twoje bezpieczeństwo i powie Ci, które ćwiczenia możesz wykonywać bez obaw, a które lepiej sobie odpuścić.

Świetny pomysł to wybranie się na fitness razem z Twoim maluszkiem. Kiedy poczujesz się już pewnie w roli matki, wybierz zajęcia przeznaczone dla mam z dziećmi. Wówczas nie stracisz malucha z oka i zadbasz o swoją kondycję. Jeśli z kolei jesteś miłośniczką biegania i sportów na dworze, możesz kupić specjalny wózek, który możesz popychać przed sobą w trakcie joggingu.