Karob zamiast czekolady?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Karob zamiast czekolady jest coraz częściej stosowany przez osoby uczulone na kakao. Może również służyć jako zamiennik dla tradycyjnego cukru i suplement diety dzieci, kobiet oraz sportowców. Co to takiego i jakie ma właściwości? Zapraszamy do lektury!

Czym jest karob? Dlaczego coraz częściej stosuje się karob zamiast czekolady?

Karob, inaczej drzewo karobowe lub ceratonia to roślina z rodziny bobowatych, występująca powszechnie w krajach śródziemnomorskich. Strąki tej rośliny są potocznie nazywane również chlebkiem świętojańskim i można z nich wytworzyć karob w proszku lub melasę karobową. Coraz więcej osób stosuje karob zamiast czekolady, ponieważ jest to zdrowy zamiennik dla silnie uczulającego kakao. Zarówno pod względem smaku, jak i wyglądu, mączka uzyskana z chlebka świętojańskiego przypomina kakao, ale w przeciwieństwie do kakao substancja ta nie zawiera szkodliwej teobrominy, kofeiny oraz zanieczyszczeń, które mogą się znajdować w ziarnie kakaowca.

Co zawiera karob? Jakie ma właściwości?

Karob jest produktem o wysokiej wartości odżywczej. W porównaniu z kakao jest mniej kaloryczny, jest także dobrym źródłem magnezu, potasu, błonnika, białka, witaminy A oraz witamin z grupy B. Karob zawiera duże ilości wapnia i fosforu, które wzmacniają układ kostny, można w nim znaleźć  również pożyteczne garbniki, kwas galusowy oraz taniny. Dzięki temu chlebek świętojański wpływa realnie na poprawę trawienia, pomaga obniżyć poziom „złego” cholesterolu, działa przeciwbakteryjnie i przeciwutleniająco.

Czy warto stosować karob zamiast czekolady w diecie dla sportowców?

Dlaczego warto włączyć karob do diety? Chlebek świętojański można dostać bez recepty w wielu sklepach ze zdrową żywnością, suplement ten jest często używany przez alergików oraz jako naturalny słodzik, w ramach alternatywy dla kakao i tradycyjnego cukru. Karob stosują chętnie osoby dbające o linię, substancja ta jest także pomocna w dolegliwościach i stanach zapalnych oraz bólowych. Można go dodawać do pitnej wody, wypieków, słodzić nim owsiankę lub budyń. Chlebek świętojański jest w smaku delikatny i słodki, przypomina trochę karmel. Wartości odżywcze karobu są szczególnie przydatne dla kobiet, dzieci w okresie intensywnego rozwoju oraz sportowców, a także osób cierpiących na osteoporozę. Koszta specyfiku to około kilku złotych za 200 g, proszek ten jest bardzo wydajny.