Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Kalistenika – jak zacząć przygodę z tym treningiem siłowym? Na czym się skupić? Gdzie ćwiczyć? W dzisiejszym artykule poruszamy kwestie związane z prawidłowymi technikami pracy z masą własnego ciała.
Kalistenika to forma ćwiczeń znana już z czasów starożytnych. Polega ona na wykonywaniu prostych ćwiczeń wykorzystujących masę ciała. Praca z własnym ciężarem ma na celu wyrzeźbienie poszczególnych partii, a także poprawienie ogólnej kondycji. Trening ten nie wymaga profesjonalnego sprzętu, ćwiczyć można praktycznie wszędzie.
W trakcie kalisteniki wzmacniane są:
Wymarzyła Ci się kalistenika? Jak zacząć przygodę z tym sportem? Przede wszystkim od prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń. Trening należy zawsze zaczynać od rozgrzewki, a dopiero po niej można przejść do bardziej intensywnego treningu.
Przykładowe ćwiczenia dla początkujących, to:
Plan treningowy dla początkujących zakłada wykonywanie ćwiczeń 3 razy w tygodniu, w seriach:
Powyższy plan treningowy można realizować przez kilka tygodni, a następnie stopniowo rozszerzyć plan ćwiczeń (np. o ćwiczenia na drążkach). Im bardziej jesteśmy zaawansowani, tym większe ilości powtórzeń możemy wprowadzać. W treningu dla średniozaawansowanych możemy zwiększyć ilość powtórzeń do 10 – 15, a w dalszych etapach nawet do 20. Zwiększa się także ilość serii ćwiczeń.
Kalistenika to sport, który wpływa korzystnie na kondycję układu mięśniowego oraz krwionośnego. Ćwiczenia poprawiają zwinność i kształtują koordynację ruchową. To sport, który można trenować praktycznie wszędzie – zarówno w plenerze, jak i w klubie fitness, a także i w domowym zaciszu. Ćwiczenia mogą ułatwić znacznie drabinki i drążki, jednak nie są one konieczne, by zacząć przygodę z kalisteniką.