Kalistenika czy siłownia

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Zastanawiasz się często, co wybrać, kalistenikę czy może raczej siłownię? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, jaki chcesz osiągnąć cel.

Postawienie sobie pytania: kalistenika czy siłownia? może być proste, ale jakże ważne dla Ciebie. Przede wszystkim powinieneś zadać sobie pytanie, co Cię interesuje najbardziej. Nie sugeruj się tym, że obejrzałeś wiele filmów, na których pseudo sportowcy spędzają setki godzin na siłowni czy sportowcy ćwiczący kalistenikę. Wszystko to może być teorią, ale praktyka wygląda zupełnie inaczej. Wybór należy do Ciebie. Po prostu wykonaj trening z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała.

Kalistenika

Zacznijmy może od krótkiego wstępu na temat tego, czym jest kalistenika. Jest to swego rodzaju trening z masą własnego ciała. Możemy kalistenikę uznać za trening ogólnorozwojowy, dzięki któremu mamy możliwość trenowania wytrzymałości, koordynacji ruchowej, a także gibkości i sprawności. Mimo, iż siła i masa mięśniowa ulegają poprawie, to nie jest to priorytetem tego rodzaju aktywności fizycznej. Kalistenika obrała sobie za cel kontrolowanie i panowanie nad własnym ciałem. Jeżeli chcemy budowę masy i siły oprzeć o kalistenikę, musimy podejść do tego treningu z pełnym zaangażowaniem, czyli coś podobnego do zasad panujących na siłowni. Mordercze ćwiczenia, zwiększanie ilości powtórzeń, a na koniec dodatkowe utrudnienia, czyli zmęczenie. Podobnie do kalisteniki zachowuje się street workout, który tak jak ona wykorzystuje wszystko to, co znajduje się w najbliższym otoczeniu na ulicy.

Siłownia 

A może twój wybór jest jednak bliższy siłowni? Może skusić się na crossfit? Na siłowni istnieje jedna prosta i zarazem najważniejsza zasada. Za każdym razem podnosisz, skaczesz, biegasz, czyli intensywny trening na 100 % swoich możliwości, tak by własny organizm był mega wyczerpany i słaniasz się ledwo na nogach do domu po siłowni. Trening na siłowni należy do tych bardzo intensywnych z wykorzystaniem wszystkiego, co sprawi, że będzie bardzo ciężko. Podobnie jak kalistenika, jest to trening ogólnorozwojowy, podczas którego pracujemy nad wzmocnieniem naszej wytrzymałości, siły i sprawności fizycznej. Siłownię z kalisteniką łączy to, że trenujemy wykorzystując ciężar własnego ciała. Przykładowo coraz więcej mężczyzn wybiera trening siłowy ukierunkowany na zwiększenie masy i rzeźby, czyli nic innego jak kulturystyka. Zatem jeżeli chcesz mieć więcej mięśni wybierz zwyczajnie kulturystykę.

Nadal nie wiesz, na co się skusić? Nikt poza Tobą samym nie może narzucić ci jak masz ćwiczyć, co masz lubić, i do czego masz dążyć. Pamiętaj, że sam musisz dojść do tego, co jest dla Ciebie najważniejsze. Musisz sam dostosować rodzaj treningów do Twoich celów. Wykonaj może kilka treningów, które niekoniecznie muszą być intensywne. Jednym razem wykonaj zwyczajnie pompki, jakieś podciągania na drążku czy po prostu się zmęcz. Za drugim razem pomaszeruj na siłownię i poćwicz z ciężarami. Sam zobaczysz różnicę między nimi, a wybór, jaki trening wybrać przyjdzie łatwo niż myślisz.