Kalistenika to ciekawy trening ćwiczeń, którego początki sięgają czasów starożytnych. Na czym polegają ćwiczenia? Czy do ćwiczeń są potrzebne profesjonalne sprzęty? Zapraszamy do lektury!

Kalistenika – co to takiego? Jak ćwiczyć?

Kalistenika to trening siłowy, który składa się z ćwiczeń wykorzystujących potencjał masy ludzkiego ciała. Metody treningowe kalisteniki mają na celu zwiększenie wytrzymałości oraz ogólnej siły. Trening ten był praktykowany już przez Starożytnych, ćwiczenia z masą ciała były regularnie wykonywane między innymi przez legendarnych Spartan! Metody kalisteniki wykorzystywali również Gladiatorzy, by przygotować się do pojedynków i bitew.

Kalistenika – metody treningowe

Kalistenika składa się z wielu różnych rodzajów ćwiczeń, są to treningu na podłodze, na poręczach, na drążku oraz w pozycji, gdy ciało jest oparte o ścianę. Celem treningu jest rozwinięcie wielu partii mięśniowych, takich jak brzuch, klatka piersiowa, nogi, plecy oraz barki. Im bardziej zaawansowany poziom ćwiczącego, tym trudniejsza technika wykonywania ćwiczeń, w kolejnych etapach treningu zwiększana jest intensywność, różnorodność, trudność oraz czas trwania ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kalisteniką, warto przedyskutować typy ćwiczeń z doświadczonym specjalistą i wspólnie ułożyć plan treningowy.

W ramach treningu można wykonywać między innymi:

  • unoszenie nóg w pozycji leżącej oraz w zwisie na drążku
  • pompki
  • przysiady
  • wykroki w przód
  • podciąganie na drążku
  • pompki na podwyższeniu
  • pompki na poręczach
  • burpess (przysiad, deska, pompka i wyskok wykonywane bez przerwy, jedno po drugim)
  • jumping squaw (przysiad z wyskokiem)

Kalistenika – przykładowy plan ćwiczeń

W ramach pojedynczego planu treningowego wykonuje się najczęściej rozgrzewkę w formie truchtu połączonego z rozciąganiem, następnie przechodzi się do głównej fazy ćwiczeń. Każde z wykonywanych ćwiczeń należy wielokrotnie powtarzać (6-10 razy). Kalistenikę można uprawiać na siłowni lub w domowym zaciszu. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić drążek rozporowy oraz zbudować prowizoryczne poręcze z krzeseł. Treningi powinny być praktykowane regularnie, około 3 razy w tygodniu. Na przykładowy plan ćwiczeń składa się od 3 do 5 serii pięciu różnych rodzajów ćwiczeń, wykonywanych w wielokrotnych powtórzeniach. Pomiędzy seriami należy zrobić krótką przerwę.