Kalistenika – co to takiego?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kalistenika to ciekawy trening ćwiczeń, którego początki sięgają czasów starożytnych. Na czym polegają ćwiczenia? Czy do ćwiczeń są potrzebne profesjonalne sprzęty? Zapraszamy do lektury!

Kalistenika – co to takiego? Jak ćwiczyć?

Kalistenika to trening siłowy, który składa się z ćwiczeń wykorzystujących potencjał masy ludzkiego ciała. Metody treningowe kalisteniki mają na celu zwiększenie wytrzymałości oraz ogólnej siły. Trening ten był praktykowany już przez Starożytnych, ćwiczenia z masą ciała były regularnie wykonywane między innymi przez legendarnych Spartan! Metody kalisteniki wykorzystywali również Gladiatorzy, by przygotować się do pojedynków i bitew.

Kalistenika – metody treningowe

Kalistenika składa się z wielu różnych rodzajów ćwiczeń, są to treningu na podłodze, na poręczach, na drążku oraz w pozycji, gdy ciało jest oparte o ścianę. Celem treningu jest rozwinięcie wielu partii mięśniowych, takich jak brzuch, klatka piersiowa, nogi, plecy oraz barki. Im bardziej zaawansowany poziom ćwiczącego, tym trudniejsza technika wykonywania ćwiczeń, w kolejnych etapach treningu zwiększana jest intensywność, różnorodność, trudność oraz czas trwania ćwiczeń. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z kalisteniką, warto przedyskutować typy ćwiczeń z doświadczonym specjalistą i wspólnie ułożyć plan treningowy.

W ramach treningu można wykonywać między innymi:

  • unoszenie nóg w pozycji leżącej oraz w zwisie na drążku
  • pompki
  • przysiady
  • wykroki w przód
  • podciąganie na drążku
  • pompki na podwyższeniu
  • pompki na poręczach
  • burpess (przysiad, deska, pompka i wyskok wykonywane bez przerwy, jedno po drugim)
  • jumping squaw (przysiad z wyskokiem)

Kalistenika – przykładowy plan ćwiczeń

W ramach pojedynczego planu treningowego wykonuje się najczęściej rozgrzewkę w formie truchtu połączonego z rozciąganiem, następnie przechodzi się do głównej fazy ćwiczeń. Każde z wykonywanych ćwiczeń należy wielokrotnie powtarzać (6-10 razy). Kalistenikę można uprawiać na siłowni lub w domowym zaciszu. Aby ćwiczyć w domu, wystarczy zakupić drążek rozporowy oraz zbudować prowizoryczne poręcze z krzeseł. Treningi powinny być praktykowane regularnie, około 3 razy w tygodniu. Na przykładowy plan ćwiczeń składa się od 3 do 5 serii pięciu różnych rodzajów ćwiczeń, wykonywanych w wielokrotnych powtórzeniach. Pomiędzy seriami należy zrobić krótką przerwę.