Jeździj wygodnie i z klasą. Jaką odzież na rower warto wybrać?

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Niezależnie od tego, czy rowerem jeździmy rekreacyjnie, czy traktujemy tę aktywność w sposób bardziej sportowy, warto zadbać o odpowiedni strój, który nie tylko poprawi naszą wygodę podczas pokonywania kolejnych kilometrów, ale również zadba o elegancki wygląd i wpłynie na ogólny komfort jazdy na rowerze.

Jaką odzież na rower warto wybrać?

Powyższe pytanie uzależnione jest od kilku czynników. Najważniejszym z nich jest to, jak często jeździmy na rowerze i w jaki sposób podchodzimy do jazdy.

Jeździsz rekreacyjnie? Mimo wszystko pomyśl o sportowym ubiorze

Jeżeli preferujemy jazdę rekreacyjną i nie zależy nam na osiąganych wynikach, warto pomyśleć o odpowiedniej odzieży. Niezasadne jest w tym przypadku kupowaniu profesjonalnych spodenek, rękawic czy koszulek rowerowych, niemniej jednak jazda w bawełnianych koszulkach i spodniach może okazać się niezbyt komfortowa – zwłaszcza podczas fali upałów.

W przypadku rekreacyjnego jeżdżenia rowerem doskonale sprawdzą się elastyczne, przewiewne legginsy lub tanie krótkie spodenki do biegania oraz sportowa koszulka. Taki zestaw zapewni nam skuteczne odprowadzanie potu, chłodzenie organizmu oraz znaczną wygodę podczas jazdy. Dodatkowo warto pomyśleć o rękawiczkach rowerowych, które zabezpieczą ręce przed otarciami powstałymi podczas mocnego trzymania kierownicy jednośladu.

Jeździsz na rowerze sportowo? Postaw na rowerowy outfit

Regularnie trenujesz na MTB, na rowerze przełajowym, corsie lub szosówce? Jeździsz w dalsze wyprawy i spędzasz na rowerze mnóstwo czasu? Koniecznie postaw na wygodny i funkcjonalny rowerowy strój, który zapewni Ci skuteczną ochronę przed przegrzewaniem się organizmu, zapewni termoregulację i będzie szybko sechł.

Każdy szanujący się rowerzysta powinien wyposażyć się w odpowiednie buty na rower, które zapobiegną zbytniemu poceniu się stóp. Jeśli jesteś zaawansowanym rowerzystą, pomyśl o butach wpinanych w bloki SPD – zintegrowanych z pedałami. Tego typu obuwie zapewni lepszy kontakt z rowerem, znacząco zwiększy efektywność i wydajność pedałowania oraz stabilność podczas jazdy.

Poza butami niezwykle ważne są również odpowiednie spodenki rowerowe. Jeżeli jeździsz dużo, warto pomyśleć o zakupie spodenek z wkładką – tzw. pieluchą, która będzie skutecznie amortyzować cztery litery podczas jazdy, niwelując nieprzyjemne odgniatanie pośladków podczas kolejnych godzin spędzanych na dwóch kółkach. Jeśli nie jesteś fanem pieluch, wystarczy wybrać obcisłe spodenki z tworzyw sztucznych, które zadbają o skuteczne odprowadzanie potu.

Outfit rowerzysty byłby niekompletny bez profesjonalnej koszulki rowerowej lub longsleeva na chłodniejsze dni. Koszulki rowerowe na ciepłe dni wykonane są z przewiewnych i funkcjonalnych tkanin, a także posiadają funkcjonalne kieszonki na smartfon, klucze lub inne drobiazgi umieszczane z tyłu, na odcinku lędźwiowym.

Warto pomyśleć także o rękawiczkach chroniących ręce i stawy przed wiatrem oraz krzakami, a także zmniejsza ryzyko powstania odcisków od kierownicy. Naturalnie w wyposażeniu nie może zabraknąć kasku, który ochroni głowę podczas wywrotki lub kolizji z innymi uczestnikami ruchu drogowego.