Jej pominięcie grozi poważnymi konsekwencjami

Niniejszy artykuł pod tytułem Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Partie mięśniowe – rodzaje, ćwiczenia i trening należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Rozgrzewka to bardzo ważna część ćwiczeń. Jeśli ją pominiesz mogą ci grozić poważne konsekwencje. Nie pozwól na to! Rób rozgrzewkę zawsze przed rozpoczęciem ćwiczeń.

Robiąc rozgrzewkę zmniejszasz ryzyko powstawania kontuzji, pobudzasz swój organizm do pracy, wyzwalasz endorfiny, które nastrajają cię pozytywnie do treningu. Wiele osób pomija rozgrzewkę, co jest niedobre dla naszego ciała. Jaki jest tego powód? Brak czasu, obawa przed tym, że zrobimy coś źle, nieumiejętność doboru ćwiczeń. Prawda jest taka, że rozgrzewka wcale nie musi być długa, ważne aby porządnie rozgrzała, a tym samym przygotowała nasze mięśnie do dalszych ćwiczeń. Nie lekceważ rozgrzewki, bo mogą ci się przytrafić poważne kontuzje, które wykluczą cię z aktywności fizycznej na dobrych kilka miesięcy.

Co daje rozgrzewka?

Rozgrzewka daje wiele korzyści. Temperatura ciała zwiększa się, co za tym idzie nasze mięśnie i ścięgna stają się bardziej elastyczne i tym samym bardziej odporne na kontuzje. Przyspieszona jest akcja serca, tlen szybciej dostaje się do komórek, a więc mięśnie szybciej reagują i poprawia się koordynacja i zwiększa dynamiczność. W czasie trwania rozgrzewki, zachodzą przemiany hormonalne, kwasy tłuszczowe i węglowodany są wtedy lepiej wykorzystywane jako źródło energii. Jeśli robisz rozgrzewkę, staraj się ja dopasować do ćwiczeń, które będziesz wykonywać, dzięki temu twój trening będzie efektywniejszy.

Jak zrobić rozgrzewkę?

W rozgrzewce chodzi o to, aby pobudzić cały organizm do działania. Najlepiej zacząć od ćwiczeń kardio, podnoszą one temperaturę ciała i są niezawodne przy stopniowym zwiększaniu pracy naszego układu oddechowego oraz krążenia. Nie należy jednak się przemęczać podczas kardio, ponieważ nie będziemy mieli potem siły na dalszy trening. Kardio można robić na maszynach typu bieżnia, orbitrek lub skacząc na skakance, albo robiąc wypady w przód. Po takim rozgrzaniu dobrze jest się trochę rozciągnąć. Rozciągaj tyle te mięśnie, które będą używane w dalszym treningu i pamiętaj najpierw kardio potem rozciąganie, nigdy na odwrót.

Podsumowanie

Rozgrzewka daje same plusy o których przeczytałeś wcześniej. Nie robiąc jej lub wykonując ją niewłaściwie narażasz siebie i swój organizm na poważne konsekwencje. Dostosuj rozgrzewkę do swoich potrzeb, nie przemęczaj się, ani nie rób jej za słabej. Rozgrzej całe ciało ze szczególnym naciskiem na partię, którą masz zamiar poddać późniejszemu treningowi. Daj szanse rozgrzewce, a na pewno nie pożałujesz!