Jak uruchomić klub fitness – co łączy uprawnienia G2 i kurs ...
Sport wciąga coraz większą liczbę Polaków. Choć prym wiedzie bieganie (z łatwością można się spotkać ze stwierdzeniami „cała Polska biega!”), to coraz większą popularność zyskują inne sporty, które również nie wymagają wielu wyrzeczeń przed rozpoczęciem wspólnej przygody.
Dla wielu osób, które mają dzisiaj nieco więcej niż 20 lat, przygoda ze sportem zakończyła się wraz z dzieciństwem. Wielu z rozrzewnieniem wspomina dawne czasy, gdy bieganie, gra w piłkę czy jazda na rowerze była przyjemną codziennością, w związku z czym wracają do ulubionych aktywności fizycznych z dzieciństwa. Jedną z najbardziej lubianych aktywności fizycznych jest więc jazda na rowerze.
Kiedyś niewinna rozrywka polegająca na przejeżdżaniu się okolicznymi dróżkami, dziś dla wielu – sport ocierający się o epitet „ekstremalny”. Dla wielu z czytelników może się to okazać szokiem, lecz tak w chwili obecnej wyglądają fakty. Generalnie, jazdę na rowerze można podzielić na kilka różnych kategorii. Jedni jeżdżą czysto rekreacyjnie, inni skupiają się na jeździe po szosie, kolejni zaś wybierają enduro, czyli jazdę po ekstremalnym terenie.
Rodzaj wymaganego sprzętu zależy od preferencji. Jeśli chciałbyś jeździć wyłącznie rekreacyjnie, to na dobrą sprawę wystarczy Ci jedynie rower. Naturalnie, im lepszy rower, tym zazwyczaj większy komfort jazdy i lżejsza rama. Warto również zadbać o bezpieczeństwo – kask i ochraniacze zmniejszą ryzyko utraty zdrowia przy ewentualnym wypadku. Podobnie wygląda sprawa z osobami, które skupiają się na jeździe po szosie na tak zwanych kolażówkach. Ich rowery powinny być już dostosowane do rodzaju uprawianej aktywności fizycznej. Co za tym idzie, rower powinien cechować się lekką i opływową ramą, a opony powinny być możliwie jak najcieńsze, dzięki czemu możliwa będzie jazda z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na godzinę. Rower można dowolnie modyfikować, jednym z najpopularniejszych działań jest dodanie pedałów, które wpinają się w buty i zapewniają lepszą stabilizację stopy oraz optymalny nacisk na dynamo. Zdecydowana większość wśród szosowców przed jazdą zakłada specjalistyczne stroje. Pozwalają one na odprowadzanie potu i zapewniają lepszą wentylację skóry. Oddzielną opowieścią są osoby, które jeżdżą w lesie lub w górach. Ich rowery posiadają zazwyczaj podwójny amortyzator, który zapewnia bezpieczeństwo podczas skoków lub nagłych zmian położenia. Dodatkowo, tacy rowerzyści, zabezpieczają się zazwyczaj profesjonalnym kevlarem oraz kaskiem ochraniającym szczękę – wszystko po to, aby ewentualny upadek (który początkowo nie jest niczym niezwykłym) nie wywołał zbyt dużych szkód w zdrowiu miłośnika dwóch kółek.
To temat rzeka. W każdym sporcie jednak warto poprosić o pomoc doświadczone osoby. Są one w stanie doradzić optymalne rozwiązania dla nowicjusza i wskazać punkty, na których warto się skupić. Rady ekspertów są bardzo cenne zwłaszcza w momencie zakupu roweru, ponieważ efektem takiego działania jest wydanie znacznej ilości pieniędzy, a nikt z nas nie chciałby ich wyrzucić w błoto.
Jeśli jednak nie znasz żadnego eksperta, to warto posiłkować się profesjonalną prasą. Jednym z najbardziej znanych tytułów jest “Magazyn Rowerowy”. Jest to tytuł, który ma trafiać do możliwie najszerszego grona odbiorców. Z definicji więc każdy, nawet totalny laik, znajdzie coś dla siebie. Redakcja bywa na najbardziej prestiżowych targach, dzięki czemu przekazuje aktualne i sprawdzone informacje z branży. Prenumerata „Magazynu Rowerowego” to dobry pomysł dla każdej osoby, która w jakikolwiek sposób ma styczność z rowerami. W łatwy sposób wykupisz ją w internecie. Specjalistyczną wiedzę uzyskasz również w Internecie, który wręcz pęka od wszelakiego maści forów dyskusyjnych, na których znaleźć można prawdziwych znawców tematu.
Sport bez wątpienia jest ważny dla naszego zdrowia. Jeśli więc nie przepadasz za jazdą na rowerze, to, oczywiście, nic straconego! Z całą pewnością dasz radę znaleźć coś dla siebie. Pamiętaj – w zdrowym ciele, zdrowy duch!